| StrongHeart a întrebat:

Cat e un salariu decent in Romania? Nu sa te spargi in figuri,nici sa traiesti la limita saraciei, ci sa te descurci.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1000€ se considera decent, sub banii aia stai la casa ta fara chirie si fara masina, peste da mai merge o distractie, plimbari, capricii

| Adry05 a răspuns:

Depinde, eu zic că cel mai mult e condiționat de faptul de a plăti o chirie, cât dai pe ea, și de ce ai nevoie lunar. Eu zic că 3000 lei e un salariu mediu și relativ suficient să trăiești decent.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr-un oras mare cu 4000 lei traiesti decent

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca undeva pe la 600EUR ar fi ok pentru a satisface in mare parte nevoile unui om, cat sa traiesti ok in Romania, si fara sa iti fie ciuda pe cat au ceilalti. Daca stii sa ii si gestionezi, se poate dezvolta ulterior acea persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai copii de crescut si locuiesti singur, cu 4000 lei net numai pentru tine traiesti ok. Ok, in sensul ca iti poti plati singur o chirie in ce oras vrea muschiu' tau (deci nu trebuie sa locuiesti cu parintii), iti ajung si de facturi, iti ajung pentru mancare si de restul te poti distra si intretine (iesiri in oras, haine, un tuns, un epilat, o programare la masaj etc.).

| Curious2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunteti femeie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Curious2):

Da.

| StefanChriss a răspuns:

Depinde despre ce ora vorbim, in principiu, daca nu ne raportam la Bucuresti sau Cluj, un salariu mediu in jur de 3500-4000 lei/luna net, ar trebui sa fie suficient sa platesti chirie, utilitati, mancare si sa-ti ramana si de o distractie de weekend sau ceva cheltuieli neprevazute.

| Florin_Alex_1995_3flp a răspuns:

Depinde si de oras si de situatie. Fiindca difera!
1- Stau cu parintii in apartament/la tara
2- Am casa mea/apartament
3- Stau cu chirie
La 1 si 2, undeva la 2500 lei, care e si un salariu real pentru Buzau spre ex., ar trebui sa fie suficient pentru a trai decent!
La 3, cel putin 3000 lei.
E doar parerea mea...