| anonim_4396 a întrebat:

Cate pauze ai voie intr-o zi de munca? (8-9 ore). La ce interval? Ce durata sa aiba?

Răspuns Câştigător
| cribus a răspuns:

Depinde de politica fiecarei firme in parte de obicei 30 min

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Numai pauzele mari si dese sunt cheia marilor succese.

| cely a răspuns:

Pana in jumate de ora. Depinde ce prevede contractul de munca.Depinde si de varsta ta

| viorel2c a răspuns:

E scris in contractul de munca.De obicei 15-20 min.

| mami a răspuns:

Sunt angajatori care acorda 15 minute pauza la ora 10, 00 si 1 ora la ora 13, 00 dar prelungesc programul de lucru cu acea ora acordata la ora 13, 00

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de ex am 30 min lucrez de la 9-17:30 iar vinerea iesim la 17; Colegii de la cealalta firma au 1 ora pauza si porgramul 8-17 si vinerea pleaca la 16; (mentionez ca avem masa la pranz)
Deci depinde de firma, de conducere, cum organizeaza programul, oricum trebuie sa specifice in contractul tau pe care l-ai semnat la angajare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1 ora inclusa in program. Oricate pauze sunt necesare numai pentru cei care fac sarcini de natura cognitiva - cum ar fi dezvoltarea de software. Eu lucrez intr-o firma unde exista piuitoare cu cartela si pauzele sunt contorizate, iar maximul este 30 min, pentru 8 ore. Ca programator, este o tortura, iar firma devine un penitenciar, deoarece in programarea de software stress-ul distruge procesul cognitiv necesar, ori executi niste linii de cod la norma ca in fabrica, ori dezvolti programe si nu-ti pasa de pauze cata vreme softul evolueaza bine. Din pacate unii patroni trateaza programatorii ca executanti la o linie de productie si erorile in software sunt inevitabile, precum demisiile sau sesizarile catre autoritati. Cu un programator bun nu te pui.

| airlinestravel a răspuns:

Depinde in ce domeniu lucrezi. Daca lucrezi la calculator, doctorul spune sa iei la fiecare ora, 5 minute pauza in care te ridici de la calculator. Si la 4 ore iei 30 de minute pauza de masa sau ce vrei tu.