| Slayer22ZC a întrebat:

Pot avea pauze sau doar o pauză pe zi de la muncă? La voi cum este?

Răspuns Câştigător
| Enni999 a răspuns:

La mc ai o pauza de masa de o jumatate de ora si doua de 5 minute.

| Slayer22ZC explică (pentru Enni999):

Ți-aș da ție funda. Dar n-am cum.

| Enni999 a răspuns (pentru Slayer22ZC):

crying

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu muncesti, altfel ai fi stiut cand si cat este pauza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde lucrezi. Eu am pauza când vreau. Doar să îmi fac treaba

| LordCristobal a răspuns:

De obicei la munca intr-un program de opt ore ai doar o pauza pe zi care de
obicei e de jumatate de ora.

| Eireann a răspuns:

La ture de 12 ore aveam o ora si 15 minute de pauza impartite cum voiam noi bmh6dar daca ai nevoie la baie sau sa iti iei o cafea nu te tine nimeni legat de birou ca ai terminat timpul alocat de pauze. La 24 de ore aveam 3 ore de pauza pe care aveam voie sa le impartim cum voiam noi dar sa fie mereu cel putin 2 persoane disponibile. Fiecare loc de munca are reguli

| haileewatson a răspuns:

Codul Muncii:
În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Deci daca lucrezi minim 6 ore, vei avea cel putin o pauza, dar durata si cand anume iei pauza depinde de angajator. La fiecare e diferit. eu pot sa imi iau pauza oricand fiindca lucrez la birou, dar daca lucrezi intr-un magazin spre exemplu trebuie sa fie clar definite pauzele ca sa nu astepte clientii prea mult.