Întrebare recomandată | unbaiatanonim a întrebat:

Am depus o cerere pentru a ma retrage de la ora de religie. Din cate am inteles cererea a fost aprobata dar directorul vrea sa ma puna sa fac curat in timpul scolii pe durata orei de religie. Eu nu cred ca e in regula ceea ce face. Mentionez ca am 17 ani si cererea a fost facuta conform legii in vigoare.
Are voie sa faca asa ceva? Sa ma puna sa fac munca in folosul comunitatii doar pentru ca nu vreau sa fac ora de religie?

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Directorul tău face un abuz de putere. Adresează-te inspectoratului şcolar, iar dacă nu se rezolvă, fă-ţi cazul public şi adu presa şi televiziunea pe capul lui.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu are voie. Fix legea nu ii permite:

"ART.18
2) La solicitarea scrisa a parintilor sau a tutorelui legal instituit, elevul poate sa nu frecventeze orele de
religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara aceasta disciplina. In mod similar se procedeaza si
pentru elevul caruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat conditiile pentru frecventarea orelor la
aceasta disciplina."

http://www.unibuc.ro/......ionale.pdf

| Wehrmacht a răspuns:

N-are voie sa faca asta. Poate sa stai la ora si sa nu deranjezi.Fa-i reclamatie la politie sau la inspectorat. Daca ai facebook sau ceva similar fa o imagine proasta scolii si acolo cu chestia asta.

| Miauti a răspuns:

Ce dracu aveti cu pretentiile astea... stai bai dracu la ora. Ce tie frica ca te pune sa dezvirginezi fecioarele in numele lui God?
Daca vrei te rogi, daca nu, nu te rogi.

faceti va un club educativ si in locul orei de religie sa poti face cea ce reprezinta clubul.

| unbaiatanonim explică (pentru Miauti):

Trezeste-te tu la 6 dimineata ca sa te duci la Religie la ora 7.

| RAY a răspuns:

Daca nu crezi in aiureile alea crezi ca te pot afecta?

| NOname a răspuns (pentru RAY):

Dacă eşti forţat să te trezeşti cu o oră mai devreme ca să asculţi nişte aiureli (sau să faci pe menajera celor care au rămas să asculte acele aiureli), tu ce crezi? Crezi că nu are nimic mai bun de făcut cu timpul lui?

| Fatamuntilor a răspuns:

EXPLOATARE scrie pe fruntea directorului tau.
Aminteste-i directorului tau ca vii la scoala sa inveti, nu sa faci munca altuia.Sunt sigura ca se vor gasi si alte metode educationale pentru a ocupa timpul.Rolul scoli este de educa, nicidecum de pune copilul la asfel de munci.
Munca in folosul comunitatii se face in cazul neplatii unor amenzi( cea ce nu cazul la tine )
Daca tu esti cu legea in mana, si stii ca ai dreptul sa nu participi la orele de religie, poate si directorul ar trebui sa-ti arate unde scrie ca trebuie sa faci acest lucru.
Poate ar trebui sa se gaseasca solutii care sa fie aceptate si folositoare de ambele parti.

| Inferno a răspuns:

Deschide-i proces pe motiv de abuz si discriminare. Pluralismul valorilor este o caracteristica a democratiei.

| zurick a răspuns:

Nu-i deloc în regulă.Păi poți să faci un opt în locul orei de religie(cel puțin așa a făcut un coleg de al meu)sau poți să aduci adeverință cu note de la cultul în care aparții.Iar dacă nu-i trece ideea asta idioată poți vorbi cu dirigintele sau diriginta să vorbească cu directorul (deși nu cred că directorul va pune în aplicare această idee proastă)
Pa!

| Moisie a răspuns:

Evident ca nu e!
Mai bine te-ar trimite la ore intr-o alta clasa sa faci materia care iti place sau la cea care doresti sa te pregatesti.
Incerca sa iti impui aceasta pretentie!

| Kalla a răspuns:

Tu credeai ca o sa stai de geaba? E scoala! In fiecare secunda iti dau ceva de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e! Si eu in clasa o fata care nu e ortodoxa.Ea a adus un bilet si de cand e cu noi in clasa ea sta sau se duce in curtea scolii si se plimba... Apoi daca nu te lasa directorul sa faci ce vrei tu vii cu parintii la scoala sau te adresezi inspectoratului scolar... Succes :* :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un abuz.da de ce nu-i spui ca preferi sa faci o laba in wc-ul scolii? in timpul orei respective?

| Delmoniko a răspuns:

Te duci si-i dai cu legea asta in cap: http://www.copii.ro/......20munc.pdf
Dupa care ii spui ca e ilegal, ilicit si imoral. Daca o tine pe a lui fa-i plangere si la politie. Dar nu cred ca va fi cazul.

| BlitzkriegJack a răspuns:

D-apai, mai degraba sa faca profesorul curat, mai bine decat sa tina o ora de indoctrinare.

Răspuns utilizator avertizat
| adi234121 a răspuns:

Daca este ultima ora atunci du-te acasa iar daca prima atunci nu veni la prima ora

| Kalina23 a răspuns:

Mi se pare discriminare. Daca tu ai alta religie nu e ok sa faci curat in scoala. D-asta exista femei de serviciu si trebuie sa munceasca pentru salariul lor, nu tu

| OviD3LDaNieL a răspuns:

Nu. daca esti de alta religie ai optiunea sa participi sa sa nu participi la ora de religie. nu e conform drepturilor sa faci curat, sunt oameni de service pentru asta. fa si tu o plngere la nivel mai inalt. sau du-te si spune-i sa-ti arate unde srie ca trebuie sa faci curat inlocul orei de religie straight face