| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea găsi de lucru având liceul și fiind relativ bine plătit? Văd că în fabrici nu prea îmi place,e foarte multă gălăgie am sesizat în fabrica,mi s-a părut foarte deranjant! Efectiv nu găsesc ceva care să îmi placă câtuși de puțin, am incercat că lucrător comercial la profi dar te rup aia, am lucrat cat 4 persoane la un loc,toată ziua puneam pe rafturi și cărăm produse ca un robot, trebuia și repede sa mă mișc!
Ceva mai simplu ce as putea găsi în afara de paznic că și acolo angajează cocalari, pușcăriași, bețivani la unele obiective am văzut.
Sunt atras foarte mult de psihologie dar nu am faculta, nu am nimic decât liceul, daca as putea sa îmi găsesc ceva care sa aducă câtuși de puțin că job de psiholog și 3% ar fi super interesant.
Sa incerc sa fac un curs de maseur? Cat se plătește?
Vreau ceva mai ușor care sa nu mă suprasolicite!
De MC Donald's și KFC nu vreau sa aud

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La Poșta Română te angajează imediat că au nevoie. Nu se înghesuie lumea, că e salar mic. Avantajul este că distribui pensia lunar. Când ajungi la casa omului să îi dai banii sau cuponul de pensie îți lasă fiecare 5 lei sau chiar mai mult. Astfel mai ai un salar în plus, ajungi pe la 4000 în mână. Dar ești tot timpul pe drum și dacă plouă, sau este frig. Și se cere o seriozitate din partea ta. Sincer nu este nici ușor și nici comod. Dar după o lună de plimbări prin oraș, ai șanse să scapi de anxietate.

23 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai..vezi? Cand imi zicea mie tata la 6 ani ca "cine are carte are parte", ziceam ca zice prostii.

Ca sa ai un job bine platit si in conditii bune, trebuie sa ai carte, sa stii sa faci ceva bine platibil.
Ca asa sunt joburi si cu studii medii bine platite, dar stii sa faci? Esti dispus la munca grea?

Zugrav, instalator, electrician, in constructii, sofer de tir. Ca sofer de autobuz nu pupi, ca aia e pe pile.
La Taxiu muncesti de ametesti si bani mai putini.
Dupa cum vezi...sunt joburi nu prea comode.

"vin numa cocalari", pai si ce ai vrea sa vina? Profesori universitari ca paznici? Asta e cand n-ai carte, ala e mediu in care aterizezi.
Si meseriasii sunt cam nasoi la caracter si la minte de multe ori, de aia te fura, nu-ti fac bine treaba, etc.

Te rupe orice munca de jos!

Prietenu meu e programator si comod la caldura face 16500 lei net bani in mana pe 8 ore de munca 5 zile pe sapt.
Si la firma, si la acasa la o adica.
Sau si ca incepator iei 5000 lei bani in mana, dupa 1-2 ani ajungi la 7000. E doar un exemplu.
Si de multe ori si daca stii bine, CV in care scrie ca ai facultatea de info, au prioritate la angajare.

Deci baieti si fete care sunteti la scoala, puneti mana pe carte ca sa aveti o viata mai buna si ca bani si ca, conditii de munca.
Si invatati ceva, nu sa treceti prin scoala aiurea, invatati ceva de viitor.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Anxietatea mea îmi provoacă mari probleme,mă face de râs,am pățit sa tremur la training când ne-o făcut poza pentru legitimație,tremuram rău și aia se uitau la mine colegii,nu mai puteam de rușine că nu puteam sa controlez tremurul ăla,dar până în acel moment nu am tremurat de la anxietate am fost relativ ok,doar in anumite contexte simt emoțiile acelea puternice,anxietatea nu mereu,deci era imposibil sa controlez tremurul mă gândeam să nu mai merg dar tot mă duc,acum mi teama sa nu pățesc din nou să fiu văzut de mai multi că intru în pământ de rușine,am dat vina pe emoții dar nu am spus când mi-am făcut analize medicale că iau vreun tratament sau am vreo boala,mă gândeam că poate nu mă angajează, acum mi târșă sa nu înceapă să îmi tremure capul de la emoții când o să încep jobul in fata team leader-ului sau a colegilor cu care voi pica pe linie, o sa îmi compromită imaginea, mă va face de râs
Eu duc lupte titanice cu anxietatea asta, nici depresia nu mi-a creat atâtea probleme și o am de foarte multi ani, anxietatea o am de 4-5-6 ani! Daca o sa se întâmple din nou nu mai pot sa zic de la emoții daca văd aia că încep să tremur pe acolo laughing cred că o să fiu nevoit sa ii spun sefului, dar cred că mă va da afara dacă spun că am anxietate, atacuri de panica 100%
Bine asta se întâmplă primele zile ulterior mă obișnuiesc și scade mult anxietatea
Nu am mai lucrat de multi ani și de aia am emoții așa mari
Mă gândeam să iau xanax cu mine că iau dimineața înainte de a merge la muncă dar cred că o să mai iau și acolo
Ba daca eram vreun fraier la bătaie, sau sa am fata de tocilar mai înțelegeam, mă resemnăm, dar eu sunt un tip al dracu când mă enervez, când dau cu pumnul cad 2-3 deodată și cu toate astea eu am anxietatea asta infecta știu că nu ține cont dar e umilitor că sunt ditamai omul și eu am anxietate, eu am alura de interlop, de bătăuș și când în colo sunt varza din cauza anxietății. Eu nu știu dacă voi mai scăpa de așa ceva, nu știu nici o metoda de suicid nedureroasa că și acum îmi puneam capăt, eu chiar nu mai am nimic de pierdut.
De ce anxietatea mea are rezista la tratament nu pot sa îmi explic
Poate daca bat 2-3 îmi mai recat încrederea puțin nu știu laughing sa face orice sa scap de anxietatea asta

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,e nasol fara facultate, fara vreo calificare măcar
La paza toți cocalarii și țiganii se bag

| ReddY25 a răspuns:

Poți fi șofer

| vodami92 a răspuns (pentru ReddY25):

Da se cam cauta meseria asta! dar nu stiu daca e pentru toata lumea!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Șofer. De taxi, user, limuzină, van, autobuz, tir, etc

| vodami92 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mda ceva de genul!

| just4ubr2015 a răspuns:

Sunt si paznici care sunt persoane ok trecute de o anumite varsta cu liceu cu facultate dar care nu ii mai angajeaza nimeni dupa 50 ani nu e o rusine sa muncesti e mai rusinos sa te crezi cineva si tu sa nu sti nimic sa faci. cand o sa ajungi la 50 ani si sa mai ai putin pana la pensie o sa vrei sa lucrezi ca paznic dar nu vei putea. fara o meserie nu te angajeaza nimeni

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Exact aceeași poveste in spate am și eu, electrician? daca prinzi post bun doar in intervenții te duci, soldat? Faci 4 luni armata după freci menta dar să nu dai pe infanterie

Răspuns utilizator avertizat
| All2exxtra a răspuns:

Primul meu job după liceu a fost într-un call center. E clişeic într-un fel, dar sunt unele companii care dau bonusuri calumea chiar dacă salariul nu e aşa strălucit. Eu aveam bonusuri mereu fără să fac prea mare brânză şi, da, uneori poate fi solicitant, pentru că ai de-a face cu fel şi fel de oameni, dar ca prim job, pentru mine a fost super. Am renunțat după vreo doi ani, atât am putut, psihic, să duc. laughing

| vodami92 a răspuns (pentru All2exxtra):

Foarte tare! ce sa zic spun! felicitari!

| Mosotti a răspuns (pentru All2exxtra):

La call center o sa zica ca-l rupe cu telefoanele si ca e stres mare.
Eu stiu ce vrea el, dar nu se poate in conditiile lui.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Mirarea mea e că nu au râs când am început sa tremur, poate ii luam la bătaie pe toți daca începeau să râdă, eu când mă enervez nu mai țin cont de nimic laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai putea sa incerci sa te bagi pe vanzari de asigurari de viata. Acolo trebuie sa le transmiti frica clientilor ca sa creada ca este vital sa isi faca asigurare. Daca esti anxios in mod natural ai putea sa le transmiti frica oamenilor mai bine decat cineva care nu este anxios.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se stie de ce esti rezistent la tratament, medicii inca nu au aflat de ce sunt unii rezistenti la tratament, e ceva de la creier cumva.
Normal ca anxietatea te-a facut de ras.
Nu au ras, ca unii nu rad cand tremuri, dar si daca era sa rada, poate luai bataie iar, de erai mai rau pe anxietate, ca nu stii aia toti cum reactionau la bataie.
Unii prosti la bataie te iau pe neve asa, cumva pe la spate, iti f una cumva, si apoi te bate de te rupe. Multe cazuri am vazut asa.
Sunt mai periculosi ca aia care te bate fata in fata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred că nu ști cu cine stai de vorba laughing dar la cat sunt de amarat nu mai am nici vlagă

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia zic, ca la cum esti, nici vlaga poate nu mai ai ca lumea, ca altfel faceai tu fata si la 2-3 chiar daca dadeau din spate.
Nu stau de vb cu un om in regula, ci cu un om smecher dar subezit de anxietate.
Si cand tremuri, etc, nu se stie ca stabilitate ai.

Dar oricum o dai, ai dreptate, daca radeau, meritau pocniti, ca numa un nesimtit rade cand un om are o problema.
Si daca erau femei meritau pocnite.

Insa mai rar sa rada in general, rad aia adolescenti intre alti adolescenti, dar la maturitate nu prea rad, rautatea mare e in copilarie si adolescenta (dar si aia..ca nu-s pocniti bine, ca daca pocnesti 1-2-3 tare, ailaltii sa vezi cum nu mai rad vreodata).
Iar daca vine tacsu, pocnit si ala, in caz ca s-ar da la tine, zic ca si exemplu.
"pai dute-n...pm de aici, educa-ti copilu si dupa aia mai vorbim, sa nu mai rada ca boul de oamenii cu probleme".

Se mai intampla si asa de la unii bazati care nu permit magarii.
Copiii si adolescentii se cam poarta asa peste tot in lume, nu tine de Romania cum crezi tu.

| AnnaV a răspuns:

Eu colaborez ca agent Dex, lucrez pe comision.