| Babydin4you a întrebat:

Ce ati alege dintre o cariera in politie, in domeniul IT, a fi stewardesa sau doctor?happy Argumentatibig grin! Cel mai complet raspuns funda:*!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stewardesa?! --- nu, in niciun caz! Este o profesie pe termen scurt, nicidecum pana la pensie! Nu numai pentru faptul ca, oricand poti ramane fara licenta de zbor din motive medicale, ci pentru faptul ca, odata cu inaintarea in varsta, companiile aviatice nu te mai angajeaza(au de unde alege!).In plus, nu-ti poti ingadui o viata de familie (esti, mai tot timpul, plecata).
Vezi aici blogul unei stewardese:http://andreea-nistor.blogspot.ro/2013/04/viata-de-stewardesa_28.html

| Broadband a răspuns:

Doctor- mi-ar place sa salvezi vieti si sa vezi parintii, rudele, celor bolnavi cum iti multumesc, sa faci cat mai multe persoane fericite. ador sentimentul asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

It se castiga cel mai bine si cel mai repede. nu ai nevoie de 10 ani de facultate si inca 10 ani de avansari

| RadioactiveUranium a răspuns:

Evident doctor pentru caeste o cariera pe care o sa o poti practica pana la pensie. Avand in vedere cat de complexa este medicina nu prea ai cum sa te plictisesti iar riscurile de accidentelor este destul de redus fata de stewardese si politie.Medicina este impartita in mai multe grupe de specialitate:
Alergologie și imunologie clinică
Anestezie și terapie intensivă
Boli infecțioase
Cardiologie
Dermatovenerologie
Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice
Endocrinologie
Expertiza medicală a capacității de muncă
Farmacologie clinică
Gastroenterologie
Genetică medicală
Geriatrie și gerontologie
Hematologie
Medicină de familie
Medicină de urgență
Medicină internă
Medicina muncii
Medicină sportivă
Nefrologie
Neonatologie
Neurologie
Neurologie pediatrică
Oncologie medicală
Pediatrie
Pneumologie
Psihiatrie
Psihiatrie pediatrică
Radioterapie
Recuperare, medicină fizică și balneologie
Reumatologie

GRUPA SPECIALITATILOR CHIRURGICALE:
Chirurgie cardiovasculară
Chirurgie generală
Chirurgie orală și maxilo-facială
Chirurgie pediatrică
Chirurgie plastică-microchirurgie reconstructivă
Chirurgie toracică
Chirurgie vasculară
Neurochirurgie
Obstetrică-ginecologie
Oftalmologie
Ortopedie și traumatologie (specialitate care asimilează și Ortopedia pediatrică)
Otorinolaringologie (ORL)
Urologie

SPECIALITATI PARACLINICE:
Anatomie patologică
Epidemiologie
Igienă
Medicină de laborator
Medicină legală
Medicină nucleară
Radiologie-imagistică medicală
Sănătate publică și management

Si cum sa nu fi fascinat de aceasta meserie. Funda?happy

| Cuniska a răspuns:

Stewardesa - ai oportunitatea sa vizitezi lumea si faci si bani laughing)

| ang31989 a răspuns:

Poate intr-o alta viata eu personal as alege stewardesa dar in viata asta am ales medicina si ador tot ce tine de ea!

| voineapaula a răspuns:

Doctor deoarece este un domeniu care castigi foarte multi bani.
Multi oameni pun multa incredere pe tine. Dar trebuia sa ai si inclinati spre medicina.

| DaRedDeviL a răspuns:

Aici depinde si ce iti place sa faci mai mult degeaba ajungi doctor daca tie iti place domeniul IT.

| Sweetlollypop212 a răspuns:

As vrea sa fiu doctor (pediatru)deoarece pot ajuta copii si pentru ca sensazatia de a sti ca un copil este sanatos si fericit datorita tie este minunata