rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Ce ati alege...
http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZY
daca ar fi dupa voi?
Eu sunt in dilema...
http://www.britainsgottalent.net/video/Britains-Got-Tale nt-Shaheen-Jaf

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Am urmarit cele doua filmulete si drept sa va spun m-au impresionat foarte mult. O sa abordez mai intai primul film, respectiv participarea la concurs a acelei doamne, care aparent, nu s-ar fi putut remarca prin nimic deosebit, daca te-ai lua doar dupa prima impresie, creata de aspectul fizic al acesteia. Ca de obicei putem constata, ce putin conteaza aparentele, cand este vorba de a da de un talent extraordinar ca, in cazul de fata, o voce de o reala valoare si care este impresionanta si prin aceea ca, acea persoana, nu a beneficiat de studii de specialitate la conservator sau sa fi practicat cantatul ca, o forma de profesie. Pacat ca asemenea talente nu sunt descoperite din timp pentru a oferi lumii frumusetea unor interpretari de valoare a muzicii clasice si nu numai. Eu o situez pe locul I fara nici un fel de indoiala, lucru pe care l-a facut si comisia ce a jurizat acest concurs.
Cel de al doilea filmulet, despre copilul care a interpretat o melodie din muzica usoara internationala, m-a facut sa-mi dau seama ca, unii dintre noi, atunci cand se nasc, au in loc de corzi vocale, adevarate corzi magice, care manuite cu pricepere, pot sa redea muzica ca niste adevarati asi din acest domeniu. Dupa cum s-a vazut nu numai juriul ci, sala intreaga a fost impresionata de cei doi oameni minunati, care s-au putut exprima, asa cum nu prea fac multi muzicienii specializati in acest domeniu. Locul I i se cuvine si minunatului copil care va dovedi, cu timpul ca, are de spus multe in domeniul interpretarilor muzicale.
Cei doi au concurat, la categorii de vrsta diferita si drept urmare, fara nici un dubiu ca, amandoi trebuiau sa castige, dar de fapt nu numai ei castiga ci, cei mai castigati suntem noi ca au fost descoperiti, pentru ca, noi ascultatorii, ne vom bucura de talentele lor. Cred ca cei talentati trebuie sa aiba sansa de a fi descoperiti si mai ales folositi in domeniile in care au ceva de spus.
Cu prilejul acestui raspuns, vreau sa apreciez un alt fapt si anume ca, mai schimbam aria de intrebari care se practica pe acest site si acest lucru ne da posibilitatea si noua, sa invatam si sa vedem cate ceva inedit din ce se mai intampla in lume, chiar daca rolul nostru ar fi doar acela de a ne impartasi experientele proprii catre cei mai putin initiati decat noi si care se afla intr-un moment in care trebuie sa apeleze la site-ul nostru pentru a iesi dintr-o situatie neplacuta.
Felicitari lui rroxi43 pentru aceasta initiativa.

11 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 explică:

Am crezut ca sunt in competitie pe categorii de varsta, dar ma inselam. Dupa cate imi dau seama cred ca vor concura pentru acelasi premiu - 100000 Lire sterline si onoarea de a canta in fata Reginei Angliei.
Mi-am dat seama ca link-ul al doilea nu merge direct... este vorba de copilul
http://www.220.ro/lxOnxfKXm7/Britains-Got-Talent-2009-Shaheen-Jafargholi
Pe Susan Boyle o puteti asculta cantand si un alt cantec,
Cry Me a River, inregistrat pe un CD pentru biserica... ceva actiune caritabila in 1999.
http://www.youtube.com/watch?v=jI2DxkrgpgQ
Paul Potts a castigat acest concurs in 2007 si a primit banii si... bineinteles si onoarea de a canta, cum bine spui Daniela, in fata Reginei.
Nu sunt foarte in clar cu concursul - am inteles ca sunt niste preselectii... se merge mai departe - gen Megastar, doar ca sunt primiti toti artistii - cantareti, dansatori...
Seamana mai mult cu concursul nostru "Vreau sa fiu mare vedeta"... dar atat ca asta e doar la copiii.
Nu stiu acum in ce faza sunt... Stiu doar ca videoclipul pe care vi l-am aratat a lui Susan Boyle a fost vizionat de mai mult de 47 de milioane de utilizatori... Am inteles ca faima lui Susan a trecut oceanul si a fost intervievata si in America...
Multumesc tuturor de raspunsuri... Nu pot sa ma hotarasc pe care dintre voi sa-l declar castigator. Cred ca suntem toti castigati prin vizionarea acestor videoclipuri... Astept si alte comentarii... :)

rroxi44
| rroxi44 explică:

Multumesc NoName pentru amuzament... laughing

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Primul link! Susan a cantat super!
Cand am vazut-o nici nu imi imaginam cat de frumos poate sa cante! WOW!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1k08yxu57NA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9lp0IWv8QZY
as fi fost in dilema la aceasta categorie de varsta si voce... dar ar fi fost di alte optiuni pentru copii...

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

La sectia copii as fi facut o alegere...cu greu...intre:
http://www.youtube.com/watch?v=H2vlXy74lsQ&feature=related....si...
http://www.youtube.com/watch?v=HkroAL5mze0

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Acum raspunsul la intrebarea ta... dupa ce am postat ceea ce cred ca era mai apropiat ca o alegere din punct de vedere al varstei si vocei...
Fiecare are o voce senzationala, tinand cont ca n-au facut lectii de canto...ambii sunt binecuvantati cu dar divin...eu i-as urca si pe Scala din Milano... dar, admir curajul si degajarea acelei femei, care chiar daca are aerul unei gospodine, a uimit o sala intreaga...si vocea ei este atat de naturala si canta fara pic de efort... fericita este ca are o asa voce...pacat ca a tinut-o ascunsa pana acum!
La cei doi copii pe care i-am ales ca exemplu...imi este greu...fiecare ataca alt gen muzical...amandoi au voci senzationale... iar pentru ca sunt copii...nu stau in nici o dilema... i-as asculta in fiecare zi pe amandoi...glasurile lor urca muzica pana la cer...

mariana
| mariana a răspuns:

Un raspuns pentru Daniela, am urmarit raspunsul tau, precum si filmuletul, pe care ni l-ai propus sa-l vizionam si este incredibil ce talente apar si cati oameni raman niste "diamante" neslefuite, pentru simpul fapt ca, n-au avut sansa sa fie descoperiti in copilarie ori in tinerete, pentru a putea sa se realizeze intr-un domeniu in care ar fi excelat. In descoperirea talentelor pe langa familie, un rol important il are scoala, prin profesorii ei care ar trebui sa cunoasca copii de care se ocupa si sa- indemne sa studieze in domeniile pentru care au har si dupa cum s-a putut vedea, nici in alte parti lucrurile nu stau prea bine.
Precizez ca, acum am citit si raspunsul dat de rroxi43, dupa ce a citit parte din raspunsurile primite la intrebarea ei si cred ca, prin aceasta comunicare, am castigat cu totii si este un lucru bun pentru toata lumea. La noi in tara s-au gasit unele initiative de a sprijini copii talentati, pentru a se putea bucura de pregatirea necesara pentru a-si dezvolta capacitatile native si acest lucru este bun, mai ales ca, unii dintre acesti copii, se confrunta cu lipsuri materiale, datorita problematicii sociale din familiile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Roxi,
Am ascultat ambele linkuri.
1. Susan este un talent care a fost ascuns pana la varsta de 47 de ani... este uimitor ce suntete muzicale poate produce... Mai ales partea in care a trecut prin diferite tonalitati fara aproape sa respire... este extraordinar!
2. In ceea ce il priveste pe acel copil care canta exact ca si negrii de pe platatia de bumbac si care are o voce superba...
Dintre cei doi nu cred ca as face vreo diferenta. Amandoi canta extraordinar si au un talent care la primul a fost descoperit mai tarziu iar la cel de-al doilea abia a pornit pe drumul catre succes.
Dar, daca ar trebui sa aleg dintre cei doi, as alege-o pe Susan. De ce? pentru ca ea demonstreaza ca la orice varsta poti sa devii ceea ce ai visat toata viata...
Acest lucru demonstreaza inca odata (oare a cata oara) ca in sufletul fiecarei persoane zace un diamant care trebuie ajutat sa iasa la suprafata!
Va trimit mai jos un link care m-a impresionat profund!
http://www.dailymotion.com/......dorma_news
Astept comentarii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Completare,
Paul Potts a cantat in fata reginei Angliei!

| NoName_9903 a răspuns:

Mie personal mi-a placut mai mult pustiul, dar e evident ca si Susan are o voce extraordinara.
Pentru amuzamentul tuturor, va trimis inca o mostra de talent :-)
http://www.youtube.com/......ttp?/watch