| Cat a întrebat:

Ce ati alege intre o meserie banoasa, dar care totusi nu va incanta, si o cariera construita pe o pasiune, dar care totusi nu genereaza venituri semnificative?

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Salut Cat, cred ca aceasta intrebare este foarte interesanta, eu le a-si alege pe amandoua insa nu se poate. Cred ca mi-ar place o cariera construita pe o pasiune, decat una banoasa si sa nu fiu mandra de ea. Am mai auzit un caz in care un om indeplinea o meserie foarte foarte banoasa( dentist) si deodata s-a lasat de asta si a devenit bucatar. Ce chestie. daca el si-a dorit asta, inseamna ca nu era multumit doar de bani, ci vroia sa faca ceva din placere. Nu spun ca banii nu conteaza, insa e mai bine ca, cateodata sa-i dam deoparte si sa nu-i consideram o prioritate.
O zi bunaa happy

| mixxjim a răspuns:

In meseria banoasa dar care nu-ti place ai satisfactii o singura data pe luna, cateva minute, maxim 1 zi, respectiv atunci cand iei salariul. pe care te duci apoi sa-l toci urgent pe tot felul de nimicuri inutile care sa-ti lecuiasca nemultumirea sau depresia chiar ca in fiecare zi faci ceva ce nu-ti place. daca faci o meserie care-ti place poti avea satisfactii in fiecare zi, sau macar nu te trezesti dimineata disperat la gandul ca iar urmeaza o zi in care traiesti nemultumit. o viata de nemultumiri, ce zici, suna bine? pe de alta parte, daca-ti place meseria, sigur gasesti si o cale de a face bani din ea, daca nu-ti place nu e obligatoriu sa iasa si bani din ea, chiar daca aparent ar putea parea banoasa. cum spunea si giulika, daca esti stomatolog dar nu-ti place ce faci, faci lucrurile aiurea si atunci nici nu ai pacienti, deci implicit nici bani. deci lucrurile sunt relative iar viata se schimba de la o zi la alta, peste 10 ani meseria acum nebanoasa poate deveni una banoasa, asa ca mai bine sa faci ce-ti place decat sa traiesti intr-o viata de sila, sa te si imbolnavesti pe fond nervos de tot felul de boli (de stomaca, de piele, de inima, de nervi etc). eu am facut ce-am vrut, desi toti imi spuneau ca gresesc din aceleasi motive aparente legate de nivelul castigurilor, si ce sa vezi? ei au fost cei care au gresit, pana la urma happy asa ca succes, daca muncesti cu placere sigur gasesti si calea spre baniwinking

| Andrei50495 a răspuns:

As alege-o pe prima sa le oferi un vitor copiilor