| MarcelinoPanivino00 a întrebat:

Ce ati alege intre REI - la ASE si Comunicare si relatii publice / Publicitate - la SNSPA? Va rog, un sfat.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

De la REI la ASE iesi economist apoi faci un masterat. mare lucru nu inveti la facultatea aia si nu ai o calificare solida - contabil sau auditor sau finantist - stii cate un pic din toate. ce inseamna relatii economic internationale? din pacate mai nimic in conditiile Romaniei de azi. dar ca economist, stiind cate un pic din toate ai o alta deschidere si poate alta capacitate de a aprofunda vreun domeniu din cele abordate in facultate dupa angajare. in mod minunat te-ai putea angaja pe la vreo firma mare la departamentul de importuri sau exporturi sau cooperare internationala sau ceva similar. sau ca economist esti preferat la angajare unuia care nu a facut ASE daca cineva vrea sa ia tineri absolventi sa-i formeze ei (firme de consultanta, banci etc.) te mai poti angaja prin vreun minister la departamentul de relatii internationale dar stii cum e cu angajarea la stat, mai ales la ministere - salariu mic si ai nevoie de baze foaaarte solide sa te poti angaja. facultatea nu e grea, atmosfera e faina si fiind multe sectii sunt si multe alte activitati - burse prin strainatate, seminarii cu tot felul de invitati faimosi, lume multa de cunoscut si multe relatii pentru pe viitor.

la comunicare/publicitate e foarte fain si interesant. dupa absolvire locuri de munca foarte putine si pentru persoane ori geniale, ori cumva din bransa sau foarte bine bazate (cu parinti sau rude importante) tocmai pentru ca sunt locuri de munca putine in acest domeniu. in firmele de publicitate se intra foarte greu, la comunicare trebuie sa fii foarte talentat la scris si vorbit.

in concluzie eu parca as alege ASE-ul, ai avea ceva mai multe oportunitati de angajare dupa absolvire. in plus, poti face un masterat pe marketing cu care poti intra la o firma de publicitate, dar cu publicitate/comunicare nu prea poti intra pe vanzari undeva, de exemplu.

daca chiar nu te poti hotari ce mai, fa 2 biletle, impatureste-le, amesteca-le si alege laughing mult succes si sa alegi cum te simti tu mai bine happy

1 răspuns:
| yox93 a răspuns:

Decat Comunicare si relatii publice la SNSPA, mai bine REI la ASE. Sau si mai bine Marketing la ASE.