| anylol3 a întrebat:

Ce cariera pot avea?
sunt eleva in clasa a 9a si urmez profilul filologie bilingv engleza. Nu am dat la real pentru ca nu mi-a placut niciodata matematica, desi ma descurcam (nu pot sa spun ca eram foarte buna dar ma descurcam) insa nu imi placea deloc. Am tot stat sa ma gandesc si apoi mi-am zis de ce sa fac ceva ce nu imi place. Asa ca fiind olimpica la romana si engleza, mi-am ales un profil care imi place, pentru ca stiam ca oricum nu voi vrea sa dau mai departe la IT sau ASE sau orice altceva legat de matematica sau informatica.Imi place foarte mult psihologia si in general sa comunic cu oamenii.De asemenea am si un dar de a convinge lumea. Cu toate acestea vreau si un job bine platit.Ma mai gandeam la drept sau la relatii internationale, insa mi'e frica cu dreptul pentru ca am auzit ca putini reusesc dupa sa isi gaseasca un loc de munca. Stiu ca mai am timp sa ma gandesc la o facultate, insa voi ce ma sfatuiti?big grinImi place sa planific totul si de aceea ma ingrijorez din timp. Daca este cineva care a urmat filologie/stiinte sociale, sa imi spuna pls ce job au acum si mai multe detalii despre elbig grin

2 răspunsuri:
| anylol3 explică:

Hm, nu stiam ca traducatorii sunt bine platiti thinking Mersi

| CrazzyRazzvy a răspuns:

Poi poti sa dai la facultatea de limbi straine si apoi sa continui cu un job de traducator din care se poate castiga foarte bine oricum pana in clasa a 12-a mai ai deci nu este batuta in cui varianta cu facultatea asta sau jobul asta, in general este bine sa urmezi jobul care te face sa te simti cel mai bine, la care te pricepi si sa fie si baoswinking. "Multumesc!" -Nu ai pentru celaughing. bafta la scoala.