| andy123 a întrebat:

de ceva timp ma tot framanta un lucru... sunt la filologie bilingv engleza, trec in clasa a 10a si am inceput deja sa ma gandesc la ce facultate sa dau. mi-au trecut prin minte dreptul (sunt o fire destul de muncitoare, insa mi-e frica de faptul ca desi voi avea printre cele mai mari note la facultate, nu voi avea niciun job deoarece va trebui sa dau multi bani ca sa intru in barou sau sa am pile. chiar nu pot ajunge un avocat desi invat mai mult decat aproape toti?). Apoi ma gandeam la psihologie(asta mi-ar placea mult mai mult decat dreptul pentru ca a fi psiholog este o meserie extraordinara, in special ca mie imi place sa comunic cu oamenii si sa le ascult problemele, insa am auzit ca in Romania nu merge prea bine cu psihologia... este adevarat?)Mai am in gand si alte facultati precum Jurnalismul, Relatii internationale, Medicina veterinara(desi sunt la filologie ma pot apuca in clasa a 11a de meditatii la chimie si biologie pentru ca iubesc la nebunie animalele si m-as simti foarte bine sa stiu ca le pot vindeca), Facultatea de limbi straine(as putea fi un traducator). Cu toate acestea, multa lume din jurul meu care e la mate-info imi spune ca cu filologia nu voi avea niciun viitor si ca ei au mai multe posibilitati, desi foarte multi dintre ei sunt varza la matematica. Eu in generala ma descurcam la mate, dar nu mi-a placut si m-am gandit ca decat sa fac 4 ani de liceu chinuiti cu o matematica la care ma pot descurca dar care nu imi place, m-am hotarat sa dau la filologie mai ales ca stiam ca nu voi da sigur mai departe la vreo facultate gen politehnica.Desi sunt destul de increzatoare, vorbele lor ma cam sperie, asa ca, este cineva de aici care a absolvit profilul de filologie si are un job OK acum? Va multumesc foarte mult ca mi-ati ascultat tot ce am scris aici si va rog mult sa imi raspundeti. Aaa, inca ceva: daca fac pregatire la matematica in clasa 11 si 12, voi putea da la ASE?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu facultatea de drept poti ocupa multe functii, nu numai avocat si nu este dracul chiar atat de negru cum se vorbeste. Poti fi judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic, secretar de consiliu local etc. Succes si numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Decat ASE ( piata muncii din Ro nu poate sa absorba toata "productia" de absolventi ASE!), alege medicina veterinara!--- chimia + biologia nu sunt o problema, le-nveti "din mers " --- vezi aici curricula: http://fmv.usamvcluj.ro/ro/?page_id=430 Ca argumente pro med. vet.:* cei 6 ani de studiu cuprind si masterul * medicii ( de orice culoare: veterinari, umani) n-au ajuns si nu vor ajunge in situatia de a-si tine diplomele in sertar sau sa faca orice altceva decat meseria pentru care s-au pregatit!

| andy123 explică:

Pot da la medicina veterinara chiar daca nu am bacul la mate si biologie sau chimie? straight face