| Emiliiia a întrebat:

Ce carieră și ce facultate poti alege dacă ești la un profil uman, științe sociale?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce clasă esti?

| Emiliiia explică (pentru sierra1):

A11a

| sierra1 a răspuns (pentru Emiliiia):

"ce facultate poti alege dacă..."

pe scurt orice dar cre că nu prea ești tare la mate și d-astea. Corect?

| Apokales a răspuns:

Oricare.

| Speranta12 a răspuns:

Drept, drept administrativ sau studii europene. Daca vrei sa fii specialist.

Daca nu, du-te la asistenta sociala, litere sau psiho.

| Sunshine123 a răspuns:

În ziua de astăzi poți avea aproape orice carieră îți dorești doar având studii superioare. Uneori poți apela și la cursuri acreditate pentru un plus de competențe pentru anumit domeniu. Presupun că îți plac științele sociale dacă ești pe acest profil, și mai puțin științele reale cum e matematica, biologia, fizica sau chimia. Te poți îndrepta către orice facultate dorești, eu îți recomand Facultatea de Litere, Filosofie și Științe Social Politice, Geografie și Geologie, Drept, Facultatea de Istorie, Psihologie și Științe ale Educației, Teologie Ortodoxă, acestea sunt doar câteva exemple de facultăți, iar în cadrul lor găsești și specializările. De exemplu: la facultatea de Filosofie și Științe Social Politice vei găsi următoarele specializări: Asistență Socială, Sociologie, Științe Politice, Comunicare și relații publice, Relații Internaționale și studii Europene. Nu facultatea contează, ci specializarea pe care ți-o alegi din cadrul ei, specializarea este cea care îți determină profesia. Și ca să fie un răspuns complet îți voi da exemple de cariere pentru specializarea de asistență socială: Specialist în domeniul juridic, social și cultural, Specialist în asistență socială și consiliere, Cercetător în asistență socială, Asistent de cercetare în asistența socială, Inspector pensii, asigurări sociale și asistență socială, Referent pensii, asigurări sociale și asistență socială, Tehnician în asistență socială. Acestea sunt doar câteva exemple, ele sunt mult mai multe, ca să înțelegi cu ce se ocupă fiecare dă o căutare pe google. Sper că te-am ajutat.