| Y 2 J a întrebat:

Ce cariere se pot urma in Romania de astazi in care sa poti avea un trai decent si fara sa faci multe sacrificii pentru acest job? sad

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Fara sacrificii si eforturi, nu obtii nimic in viata. Orice cariera, daca te dedici complet, iti place, faci din placere si doresti de-a progresa mereu.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

O cariera in vanzari, castigi cat muncesti si nu ai sef!

| denisa20 a răspuns:

Fara multa munca si cu un salariu destul de consistent este asa zisa cariera de politician pe care in ziua de astazi o practica toti...Romaniei i-ar prinde bine niste tineri bine mobilizati in parlament. Alte slujbe mai cu viitor ar fi ceva in domeniul calculatoarelor si al farmaceutici.

| Zazu a răspuns:

Cariera de piatra! daca te faci inginer la fabrica de plumb, unde lucreaza vecinul lui florin, sigur nu o sa iti trebuiasca mult efort!

| BamBum_3904 a răspuns:

Arhitect, designer, programator.

| silvio a răspuns:

Pana si suflatoarele in vuvuzele, alea care au biroul pe centura, fac sacrificii...
Dar, daca te tine, iti dau eu un pont: fa-te parlamentar, si-o sa ai un trai imbelsugat fara niciun fel de sacrificiu. Sau poti sa fii "baiatu' lu' tata" big grin Dar pentru asta trebuie sa te nasti cu titulatura asta, asa ca ramane prima varianta...

Alte variante nu cunosc...

Ce zici? E ca te-am ajutat? big grin

| Vogelspinne a răspuns:

Fa 2 facultati si fa-te inginer happy salariul tau minim este de 4000 ron laughing stiu asta pentru ca un vecin e inginer si atata castiga la o fabrica de plumb big grin sau poti sa te axezi pe calculatoare.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In afara Romaniei unde salariile incep de la 800 de euro in sus si CHIRIILE lunare incep de la 700 de euro pentru 2 camere intr-un orasel nu prea mare
in orasele importante e si mai scumpa
asa ca urmeaza sfaturile sincere ale celor care te-au indrumat sa alegi sa faci o meserie care te-ar pasiona pe TINE, asta ar insemna minim de efort si maxim de satisfactie, plus bani
copii? ajunge unul singur
mai intai lanseaza-te in viata si apoii gandeste-te ce pui pe masa la copil
ce stii sa faci?
ce hobby ai?
ce ti-ar place sa profesezi tie?
eu as cauta informatii despre ce studii trebuie sa am ca sa lucrez intr-o agentie de forte de munca, e foarte pasionant, nu e greu si i-as ajuta si pe ceilalti
ce studii ai acum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai banoase-faiantar, zugrav, si tot ce inseamna constructii si instalatii. Tipul care mi-a montat mie 3 usi de interior zilele astea castiga cam 80 de milioane pe luna.Munceste pe branci pentru banii astia, dar eu zic ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai trezit tarziu disconnect. urmand miscarea generala vei vedea ca e pe cale sa moara moda asta.si sa fie la moda iarasi sfanta munca, profesionalismul si perfectionarea intr-un domeniu.fiindca santem intr-o gaura de cateva generatii bune, in care cei care au vrut si au putut au facut scoala cu bani fara sa aiba habar de nimic.si cu diplomele lor sau angajat la stat, luind salarii fara sa stie pe ce.ca nu i-a intrebat nimeni nimic.si uite unde am ajuns.si copii mei la fel disconnect.nu au vrut sa asculte cand le spuneam; invatati, invatati si iar invatati.implicativa in orice munca fiindca pe langa studii vi se va cere si pricepere.sincer ma bucur ca e asa.va veti gasi drumul cu totii, ca nu santeti prosti.doar un pic lenesi.succes.

| SEAL a răspuns:

Pimp

| ionutz49 a răspuns:

Cariera cea mai buna e in afara romaniei unde incep salariile de la 800-900 de euro in sus.Bafta

| Rallucadela a răspuns:

Eu pentru fete aleg stewardeza.este un job placut atuuri:-vezi toata lumea;-trebuie doar sa stii ce sa faci in caz de pericol;-niste limbi straine de baza...;-si un corp cat de cat atragatorwinking eu asta voi face...

| Rallucadela a răspuns:

Sau. o facultate pentru ecologie! si asta va fi un succes.

| loredanna a răspuns:

Niciuna tu nu vezi ce salarii de mizerie avem? doar ei cei de la stat au salariile de mii de euro...noi bugetarii avem intre 400lei si 1500lei.hai 2000 maxim, si tu crezi ca, cu banii astia vei avea un trai decent? never.sa mai ai si o droaie de copii sa mai stai si la bloc sa platesti mai bine de jumate din salar la intrtinere, nu faci fata, ce mai mananci cu ce te mai imbraci sau sai mai dai si plodului cate 3 lei la scoala.asa e la noi. mizerie si foame

| Gratzian a răspuns:

Urmeaza cinematografia, minvata sa joci teatru, sa-ti schimbi expresia fetzei si invata sa mintzi, dupa ce ai ajus sa cunosti aceste 3 lucruri intra in politica, iar colegii o sa te invetze cum sa furi! o sa ai un trai decent fara sacrificii si o viata superba relizata pe spatele oamenilor de rand! succes happy

| irinutza000 a răspuns:

Fara sacrificii nu obti nimic in ziua de azistraight face eu cred ca o cariera in medicina este cea mai buna, doctorii nici nu se uita la pacienti in ziua de azi daca nu le dai bani:-J

ceva fara multe sacrifici nu stiu sa-ti spunbig grin