| IsabelaAdelinaC a întrebat:

TPU! happy Se merita asa o iei de la 0 intr-o tara straina (ex: UK) daca in Romania chiar nu poti avea un trai decent?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

In general da, se merita, nu vezi ca tot mai multi Romani se duc in Anglia pentru un loc de munca? Ba chiar plec si din alte tari gen Italia, Franta, sigur nu se duc de prosti, acolo ai un salar de 1000 de lire pentru inceput, sa zicem ca mai ramai cu 600 de lire dupa cazare mancare si ce o mai fii, in timp ce in Romania daca ai noroc ai un salariu de 1000lei, ei bine scadem si de aici, sa zicem ca totusi ai o casa in apropierea serviciului si nu esti nevoita sa stai in chirie sau sa faci naveta, vei ramane cu 800 de lei in buzunar, nu mai bine ramai cu 600 de lire?
Acum am luat ca exemplu cateva din salariile mici spre medii, cu putin noroc vei ajunge sa fii platita in UK undeva la 1500 lire iar in Romania cu 1500lei.
Daca stii deja putin limba si nu pleci de capul tau, aici ma refer sa pleci cu o companie de recrutare serioasa, fara comisioane si alte chestii da, iti va fi destul de usor.
Din punctul meu de vedere se merita sa mergi in alta tara, daca tot esti "sclav" mai bine sa fii sclav printre staini pentru un salariu de 1000 de lire decat sclav in tara ta pentru 1000 de lei.
Asta e parerea mea, si eu voi incerca in curand sa plec in UK.

14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin a o lua de la 0. Daca mergi acolo si ai ceva de munca asigurat, se merita. Daca mergi acolo cu gandul de a-ti cauta, la fata locului, de munca, mai bine stai acasa.

| KodrutZ a răspuns:

Ba poti si aici... ca nu e la fel de usor, asta e partea a doua. Totul e SA VREI.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde, daca te duci acolo fara nicio sustinere financiara, niciun plan si nicio calificare... o sa ajungi sa crezi ca traiul din Romania era lux

| T0T a răspuns:

Și aici poți trăi decent dacă muncești. Acolo românii de obicei sunt cam luați de fraieri.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ai o pregatire si stii sa muncesti, se merita. Eu am facut asta in Canada si sunt multumit cu ce am realizat.

| pufulescu a răspuns:

Nu inteleg ce inseamna luat de la zero in alta tara! Si in tara ta tot de la zero o iei daca parintii nu au pile sa iti gaseasca un post conform studiilor ( cazul meu ).
Daca nu ai experienta in munca nu te panica, nu asta e problema! Cea mai mare problema e limba, oriunde te-ai duce. Sa iti spun un secret : in tarile din vest situatia e invers fata de Romania, e mult de munca si prea putini oameni dispusi sa transpire fiindca in vest asistenta sociala iti asigura traiul zilnic ( nu mai mult! ) si chiria.
Acum, tu trebuie sa incerci sa ajungi acolo ori printr-o ruda ori sa gasesti un contract din tara. Daca pleci la o ruda, atentie, trebuie sa ai ceva bani si sa stii limba ca sa iti gasesti un job, care o fi nu stiu sau ruda aceea sa iti gaseasca... Daca pleci printr-o firma din tara iar e nitel complicat, vezi sa nu iti dea teapa cu comisionul! Tu sa insisti sa platesti comision din salariu, asta e ideea.
Si daca se merita? Da, se merita, intr-o tara din vest din salariul minim iti platesti chirie, mancare, haine si iti mai raman si ceva bani de vacanta. Toate astea sunt imposibile in Romania, acolo ti-ar trebui un salariu barosan pentru asa ceva!
In rest, du-te, incearca, vezi daca te adaptezi si sa stii ca primul an e cel mai greu, apoi o sa ti se para chiar interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Daca esti nevoit să parasesti pe cineva la care tii nu se merita. Nu e usor in strainatate. Mai ales sa o iei de la 0 si sa fii singur. Cred ca ne putem multumi si cu putin. Eu sunt in strainatate si sincer sacrificiile pe care le-am facut nu s-au meritat. Asta e parerea mea, dar uneori pana nu incerci, n-ai cum sa te convingi de cum vor sta lucrurile in cazul tau.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

E bine sa mergi la un job sigur si sa ai ceva bani la tine pana cand reusesti sa te pui pe picioare acolo. Da, dar se merita sa iti incerci norocul in alta tara.

| Prietenoasa a răspuns:

Nu neaparat.

| ITPlace a răspuns:

Salut!
Daca esti specializata intr-un domeniu si acolo poti trai mai bine pe acel job, e mai bine, dar daca te duci muritor de foame de aici, acolo tot asa o sa fii laughing
Bafta multa happy

| clickkcilc a răspuns:

Se merita daca te bazezi pe tine si pe cel cu care pleci.va faceti un plan perfect pentru voi si apoi incercati sa ramaneti la el.documentati-va mult inainte.succes

| DarkOnix a răspuns:

Din cate stiu eu, ar trebui sa ai o susținere materială la început.

| Gheorghita_Postolache_2000 a răspuns:

Nu prea, stiu oameni care au facut facultatea la noi si acolo cauta prin gunoaie... ori ai o ruda pe acolo, ori vi pregatit ca la carte, ori pa...

| IsabelaAdelinaC explică:

Mulțumesc mult, tuturor. weekend plăcut!