| mvcxzghjjhgfdsjhgf a întrebat:

Ce colegiu trebuie sa urmez ca sa devin manager? De dorit colegiul sa fie din Romania sau MD

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Manager = director.
Ca sa devii director trebuie sa faci o facultate care sa te pregateasca pentru conducere, preferabil cum sunt management, marketing, economic sau politehnic. Mai trebuie sa cumulezi si experienta in a organiza si conduce echipe de oameni, logistica, afaceri.
Cu un simplu colegiu poti deveni sef de echipa sau director in propria ta afacere.

| Caro34 a răspuns (pentru Bula):

Dupa noua lege un director trebuie sa aiba facultate; nu mai merge cu colegiu, chiar la firma ta! In rest, este totul OK in ceea ce ai spus! Numai bine!

| Bula a răspuns (pentru Caro34):

Nici o lege nu poate impune unui patron de firma sa angajeze un director la un SRL cu o singura persoana!
Poti sa-mi spui numarul si articolul acelei lei invocate de tine?

| Caro34 a răspuns (pentru Bula):

Varul meu si-a deschis acum 2 ani o firma si mi-a spus ca nu a putut sa faca actele pana cand nu a dus scris de la facultate ca este inscris la zi. Nu stiu articolul acelei legi insa era disperat ca nu avea bani pentru asta si a trebuit sa fie ajutat financiar. Numai bine!

| Bula a răspuns (pentru Caro34):

Sunt unele domenii de activitate unde exista obligatia pregatirii de specialitate, altfel se interzice activitatea.
Un astfel de exemplu este un cabinet medical, unde trebuie sa fie angajat medic de specialitate (un sudor sau un necalificat nu poate fi medic cardiolog sau de alta specialitate).

O firma insa poate avea un singur angajat: administratorul, care deseori este si patronul firmei si chiar "manager"-ul, "contabilul", "juristul" etc. al firmei, evident cu raspunderea fiecarei functii.