| amaadina a întrebat:

Ce credeți despre Septimiu Mureșan din Cluj? A dat cineva la școala asta? big grin

2 răspunsuri:
| elenahd a răspuns:

Buna. Cee ce stiu eu despre aceasta scoala este ca se intituleaza " Scoala de agenti de politie Septimiu Muresan", mai stiu ca este pe str.Corneliu Coposu nr. 89-91, mai stiu ca pentru mai multe detalii poti suna la nr.de tel. 0264439772 interior 28105 sau la nr de tel. 0745381375, ceea ce mai stiu e ca la terminarea acestei scoli devii politist... tu intrebi ce parere au ceilalti despre aceasta scoala dar de fapt, sa stii ca, trebuie sa te intrebi de fapt pe tine... tie ti-ar placea sa devii politista? ti-ar placea sa faci parte din categoria oamenilor care aplica legea, ti-ar placea sa faci parte dintre cei care isi doresc sa devina poliţişti capabili să exercite atribuţii privind apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanei, a proprietăţii private şi publice, ti-ar placea sa lupti pentru prevenirea şi descoperirea infracţiunilor, ti-ar placea sa lupti pentru respectarea ordinii şi liniştii publice, în condiţiile legii? Ti-ar placea sa fii viitorul poliţist care trebuie să dobândească abilităţi de acţiune pe baza şi în exercitarea legii, cu respectarea principiilor imparţialităţii, nediscriminării, proporţionalităţii şi gradualităţii, să-şi dezvolte spiritul de responsabilitate pentru îndeplinirea atribuţiilor ce-i sunt conferite prin Constituţie, Legea poliţiei, Statutul poliţistului, prin legi şi regulamente specifice, să-şi formeze convingeri temeinice de cinste, corectitudine, sinceritate, precum şi capacităţi psihice de rezistenţă la presiuni, provocări, tentaţii şi acte de corupţie? Acestea sunt doar cateva intrebari la care va trebui sa gasesti singura raspunsul ...la gasirea acestor raspunsuri nu te va putea ajuta nimeni crede-ma...pentru fiecare individ in parte raspunsul va fi diferit asupra unui anume subiect... exact ca si in proverbul "NU E FRUMOS CE E FRUMOS CI E FRUMOS CEEA CE-TI PLACE". Intrebarea mea pentru tine este urmatoarea :"Tu de fapt vrei sa urmezi aceasta scoala? Simti ca la terminarea acestei scoli iti vei practica meseria cu placere si daruire? Imi doresc din tot sufletul sa stai bine sa te gandesti si sa alegi ceea ce vei crede tu de cuviinta deoarece la final trebuie sa iti practici meseria cu daruire si placere deoarece vei face acea meserie toata viata pana la pensie indiferent de scoala vei alege. Inainte de a lua o hotarare gandeste-te de doua ori pentru a putea sa iei o hotarare. Sper ca raspunsul meu sa te ajute sa iei o hatarare nu sa te plictiseasca

| alin_8877 a răspuns:

Da am incercat de 2 ori la scoala pentru agenti de politie, ii tare am priteni care au intrat, o sa mai incerc si anul viitor, numa bine