| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre tehnica dentară? Este un domeniu bun in care poti sa profesezi?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Se fac bani din asta cu condiția să fi BUN și să cunoști medici stomatologi, cu care să colaborezi.
Protezele sunt pentru cei care nu-și permit implante. Dar sunt și care nu-și permit nici măcar proteza. Și cine și-a făcut proteză, pe ăla nu-l mai vezi 100 de ani, dacă e făcută bine, îl ține mult.
O meserie, te sfătuiesc, să faci.
Încearcă și tehnica dentară, dacă îți place. E bine că, măcar, te gândești la viața ta și la viitorul tău.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,este

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se castiga foarte foarte bine (mai ales prin Germania) dar este un mediu murdar/toxic. Lucrezi cu substante si tot felul de materiale. Mediu de praf, toti poarta masca. Dar iti trebuie si ceva talent artistic, sa ai mana de lucru. Am vazut lucrari dentare facute foarte bine dar si unele mult mai slabe. Chiar daca erau exact din acelasi material (portelan integral) dar diferenta se face la manopera, cat de bine ii merge mana tehnicianului.
Castiga aproape la fel de bine cat dentistul. Am cunostinte prin Germania dar au bani berechet. Nu iti zice nimeni salariul dar e foarte bine din ce am inteles. Ai de lucru, se sta mult in sezut si in mediul de praf si miros de diferite substante. Dar la banii aia zic ca merita. Altii stau pe santier in mizerie totala si nu o duc asa bine.

| RavenNymph a răspuns:

E un domeniu greu, însă e de viitor și se câștigă bine dacă știi ce faci.