| Alinaaacv a întrebat:

Ce este un agent vamal? Este aceeasi chestie cu polițistu de frontiera?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E tot punct de trecere frontiera!

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa "dinaprilie"! Habar n-are ce vorbeste. Te poti face agent de politie urmand scolile de la Cluj, Slatina, sau de politie de frontiera de la Oradea. Academiile sunt pentru nivelul ofiteri (similare). Agentul vamal nu este politist si cursurile se fac la Iasi si Bucuresti. In ambele situatii se fac scoli postliceale dar ca politist esti semi-militarizat. Ca agent vamal esti civil in uniforma. Avantaje si dezavantje au ambele meserii dar in politie esti mai bine platit si cu relatii mai multe. In ambele meserii trebuie sa ai grija sa nu depasesti o anumita linie. In armata se zicea ca de aia degetul mare de la mana este opozabil ca sa nu bagi mana pana la cot in branza. Adica sa ai mare grija ce si cand faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Alinaaacv):

Agentul vamal sta in vamile de interior pe partea spre UE sau in punctul de trecere frontiera la vamile mari dinspre Moldova si Ukraina. Aici ai unele explicatii despre atributiunile sale:https://bit.ly/3krE3Lf
Agentii vamali au diferite functii. Nu-ti pot spune un salariu dar poti afla (functie de studii: S= superioare, M= medii) de aici: https://bit.ly/3krAowV

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Alinaaacv):

Normal! Si acolo se vamuieste.

| Salontanul a răspuns (pentru Alinaaacv):

E tot punct de trecere frontiera!

| dinaprilie a răspuns:

Nu, in genera agentul de vamal se ocupa de formalitatile ( acte ) in vederea introducerii in tara a diverselor marfuri. Vrei sa te bagi? E banu gros.

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns (pentru Alinaaacv):

Agent vamal poti sa facinsi doar un curs. Pentru politist iti trebuie favultate.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru dinaprilie):

Poti sa "facinsi" si "favultate". daca vrei sa fii politist. Daca-i agent (tot politist) nu trebuie "facinsi avultate".

| Hdhdqqef a răspuns:

Politistul de frontiera este absolvent al Scolii de Pregatire a Agentilor de Politie de Frontiera Oradea sau a Academiei de Politie.