| anonim_4396 a întrebat:

Ce FACULTATE este mai avantajoasa sa o fac: Limba si literatura engleza si franceza (fac si germana si spaniola), Merceologia si managementul calitatii sau Asistenta manageriala si secretariat?

5 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Gandeste-te la ideea ca toti se inscriu la engleza si franceza.Incearca alte limbi...si ea cu asistenta poate fi una buna.

| wolder a răspuns (pentru Ella3133):

NU se bat pe locuri pentru ca nu se inscriu chiar foarte multi. mai multi vor la engleza romana

| Dreamer a răspuns:

Nu cred ca exista o facultate mai avantajoasa decat aceea care ti se potriveste tie. Eu in locul tau as fi ales una singura, dar una pe care sa o mananc pe paine, sa ma regasesc in ceea ce fac. Personal am renuntat la facultate (Unibuc) pentru ca prefer sa ma autoeduc si nu pun accent pe diplome, ci pe experienta - pe ceea ce stiu sa fac.

| InsiNe a răspuns:

Din punctul meu de vedere cea de litere e mai buna pentru ca inveti 3 'limbii' străine care te ajuta atât pentru tine cat si la locul de munca. Apoi dupa ce termini facultatea poți pleca undeva in afara ca translator ceva. Iar de celelalte facultati nu stiu ce sa zic mu cred ca vrei sa ajungi secretar/a

| wolder a răspuns (pentru InsiNe):

Sunt 4 limbi in total: engleza, franceza, germana si spaniola.
Crezi ca am vreo sansa sa fiu Stewardesa daca stiu cele 4 limbi? Am studiat putin pe net si se face un curs de insotitor de bord care trebuie platit sau ti-l ofera gratuit depinde de situatie si apoi iti incepi cariera pe zboruri.
Ma gandeam si la posibilitatea de a fi translator, pana in final daca ai succes poti sa-ti deschizi un birou propriu de traduceri.
In vise mai mari daca masterul il fac in stiinte politice pot ajuge sa traduc in politica.
Iar daca nu, cel putin am o diploma de profesor, macar suplinitoare sa fiu si tot prind ceva de munca plus ca pot face pregatiri la cele 4 limbi.
Eu vreau neaparat sa plec din tara si cu 4 limbi stiute nu se stie niciodata ce oportunitate se ofera, mai pot face cursuri, am deja unul recunoscut in Europa de Asistent de gestiune, am sa fac si unul de Ghidd turistic si cred ca si aceasta meserie se potriveste.
Multumesc de raspuns. Am nevoie de putina incurajare si multe sfaturi. Scoala te pune sa inveti, dar nu iti arata la ce esti bun si pe ce domeniu practic trebuie sa mergi in viitor.