| lipskissmiss a întrebat:

AJUTOR! Vreau un sfat in alegerea FACULTATII!
Adevarul este ca scoala te pune sa inveti, dar nu iti arata ce munca trebuie sa faci in viitor, nu iti arata ce iti place, la ce te pricepi si pe ce sa mergi. Ca sa va dati seama de genul meu de om: imi place limba romana am luat 9.40 la bac la romana, imi place sa citesc foarte mult, am inceput usor usor sa scriu cate ceva, engleza imi place si prind repede limbile, nu stiu franceza pentru ca profii nu au pus accent pe asta fiind a doua limba.
Peste cateva zile imi bag dosarul la o facultate, la medicina nu am sanse, nu este genul meu, sunt praf si la mate si fizica chimie, consider ca aceasta parte a creierului nu este dezvoltata si nu as fi in stare sa termin facultatea.
Am auzit ca IT, ingineria si medicina iti asigura un viitor bun, dar nimic de aici nu ma atrage.
Asa ca as vrea sa imi explicati, sa imi dati un sfat care sa ma ajute sa iau decizia corecta:
Merceologia si managementul calitatii
Economia colertului, turismului si a serviciilor
Limba si literatura engleza - franceza
Administratie publica
Asistenta manageriala si secretariat.

Sunt tare dezorientata si nu am cui sa ii cer un sfat!

2 răspunsuri:
| GheorgheGheorghiuDej a răspuns:

Indiferent de ce pareri vor avea ceilalti, decizia aceasta trebuie sa o iei doar tu.Nu cred ca este potrivit sa ceri sfatul unor persoane necunoscute de pe internet, mai ales ca este vorba de viitorul tau si de ce vei face mai departe in viata.Mai bine ai cere sfatul parintilor

| lipskissmiss explică (pentru GheorgheGheorghiuDej):

Depinde si daca imi gasesc sau nu job dupa facultate. cer sfat ca altii poate se pricep. parintii si-au exprimat opinia