| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa absolv ca sa devin Tehnician in Constructii? Cea de Arhitectura si Constructii? Si ce face un Tehnician in Constructii?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti trebuie facultate. Doar un curs post liceal.
Tehnicienii constructori efectuează pe teren şi în laboratoare încercări asupra solurilor şi materialelor de construcţii; contribuie tehnic la activitatea de construcţie a locuinţelor şi altor lucrări, evaluare lucrări şi pregatire de meseriaşi; reprezintă arhitecţii şi inginerii civili pe şantierele de construcţii pentru a asigura efectuarea lucrărilor în conformitate cu specificaţiile din planuri şi schiţe, precum şi pentru respectarea normelor de consum a materialelor; contribuie potrivit planurilor şi schiţelor pe care le primesc la estimarea detaliată a cantităţilor şi costurilor de materiale şi a forţei de muncă necesare realizării proiectelor; organizează intreţinerea şi reparaţiile utilajelor.