| PsyhoChild a întrebat:

Ce facultate trebuie să urmez pentru a deveni asistent social?
Este greu să ajungi într-un asemenea post?

Răspuns Câştigător
| Alina3457 a răspuns:

1)Facultatea de Psihologie şi Asistenţă Socială Universitatea de Studii Europene din Moldova
2)Facultatea de Sociologie și Asistență Socială Universitatea de Stat din Moldova
3)Facultatea de Filosofie si stiinte social-politice Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi Departamentul de sociologie si Asistenta sociala
4)Facultatea de Sociologie și Asistență Socială Universitatea Babes-Bolyal
5)Facultatea de stiinte sociale Universitatea din Craiova

Unde poți lucra?
a)Ca asistent social angajat:
Instituții publice: primării, direcții de asistență socială, penitenciare, școli speciale, spitale etc.;
Organizații private;
Organizații neguvernamentale.

b)Ca asistent social liber profesionist:
Cabinet individual;
Societate Civilă Profesională de Asistență Sociala
Unde faci practica?
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Dolj;
Penitenciare;
Primării;

După absolvire poți deveni
Asistent social
Asistent de cercetare în asistență socială
Cercetător în asistență socială
Consilier de probațiune
Consilier forță de muncă și șomaj
Consilier în domeniul adicțiilor
Consilier orientare privind cariera
Evaluator de competențe profesionale
Manager proiect
Auditor responsabilitate socială
Manager de responsabilitate socială
Responsabil al managementului responsabilității sociale
Cercetător de dezvoltare comunitară
Facilitator de dezvoltare comunitară
Consilier dezvoltare locală și regională
Consilier dezvoltare personală
Consilier şcolar
Consilier vocational
Specialist în evaluarea vocațională a persoanelor cu dizabilități
Inspector pensii, asigurări sociale și asistență socială
Inspector protecție socială;
Specialist în economia socială;
Evaluator proiecte
Specialist în activitatea de coaching
Șef serviciu de reintegrare socială şi supraveghere
Formator
Formator de formatori
Organizator/ conceptor/ consultant formare
Inspector de specialitate formare, evaluare şi selecţie profesională
Evaluator de competenţe profesionale
Administrator de formare
Evaluator de furnizori şi programe de formare.
NOTĂ: Pentru unele dintre ocupațiile menționate sunt necesare cursuri suplimentare de calificare, formarea de bază în asistență socială permițând accesul la calificare.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea de Asistență Socială. După ce o ai, faci cerere de angajare.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt câteva universități care includ asistența socială ca specializare în cadrul unei facultăți. La universitatea Transilvania din Brașov este la Facultatea de Sociologie, iar la uni. Al. Ioan Cuza din Iași este la Facultatea de Filosofie și științe politice.

Verifici facultățile care au profil uman, și aplici pentru specializarea respectivă.

| Alexia26 a răspuns:

Asistenta sociala

| SetYourselfFree a răspuns:

Este facultate de asistenta sociala dar am auzit ca exista si postliceala

| Doodleskull a răspuns:

Nu recomand in Moldova, sunt student si moldovenii vin in Craiova pentru ca avem o bursa de 4 ori mai mare ca la ei si diploma este recunoscuta in UE

| daniellupu23333 a răspuns:

Facultatea de bun simt