| Catalinblue a întrebat:

Pentru a deveni doctor ce liceu trebuie urmat si cati ani trebuie sa faci? Daca faci numai liceul ajungi asistent sau cum ajungi asistent? PEntru a deveni doctor cati ani de facultate trebuie sa faci?

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu conteaza liceul pentru niciun fel de cariera pe care vrei s-o alegi. Pentru a deveni doctor trebuie sa faci 6 ani de facultate dupa terminarea liceului plus inca niste ani rezidentiatul care e specializarea pe un anumit domeniu si care depinde de ceea ce alegi pentru ca durata difera de la una la alta.Asistent poti ajunge tot dupa terminarea liceului daca faci facultatea de asistenta care e 4 ani sau faci 3 ani (cred ca atat e) de postliceala. Dupa ce termini liceulul in general nu devi nimic doar daca mergi pe ceva tehnic eventual

| RyugaHideki a răspuns:

Exista Liceu, Facultate, Master, Doctorat. Si atat.
Nu devii asistent medical daca faci doar liceul, trebuie sa faci si facultate vreo 2 ani. Pentru a deveni doctor ai nevoie de Doctorat..asta il iei dupa vreo 3-5 ani de facultate, vreo cativa de master si dupa aceea iti depui fisa de doctorat..licenta..nu mai stiu cum ii spune.
pe scurt, inca vreo 8-10 ani dupa ce termini liceul.

| mikynelu a răspuns:

Daca faci liceu si apoi postliceala sanitara ajungi asistent...dar daca faci facultatea de medicina ajungi doctor...bafta

| iahim97 a răspuns:

Daca faci doar liceul sanitar(medical) nu iesi asistent sau ceva de genul dar ai o pregatire in plus care te poate avantaja la facultate sau postliceal de asistenti medicali. Postliceala 3 ani, facultatea de medicina 6 ani-bineinteles daca te ti de treaba-.
Esti intr-a 8 a, nu? Dumnezeu sa-ti ajute!