| Raduuuuus a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmezi ca sa devii web designer?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e asa ca nu confunzi web designe ul cu web development ul?

ca pentru design trebuie sa faci o facultate de arte

| Anonimuserr a răspuns:

Nu trebuie să faci o facultate anume ca să devi web-designer. Poţi să ajungi web designer şi dacă te pricepi să creezi site-uri şi ştii un limbaj sau 2 de programare ca html, php, aspx sau lucrezi cu software-uri gen Microsoft FrontPage, Adobe Dreamweavier etc. În ziua de azi se folosesc CMS-uri (content management system) pentru administrarea crarea de website-uri şi admistrarea lor ca wordpress, joomla, drupal etc.
Dar pentru a avea şanse la angajare ca web designer ar fi indicat să faci cursuri ECDL pentru obţinerea permisului european de conducere al computerului şi alegi şi disciplina internet pe lângă cele de bază mi se pare că îi spune ECDL complet.
Sau dacă doreşti să fi as în domeniu poţi face inginerie, automatică şi calculatoare şi te calezi pe limbaje de programale web.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimuserr):

Ce i ai scris tu acolo tinde spre web development nu are nicio treaba cu web designe ul. Iar ECDL ala nu valoareaza 2 lei in industria IT, ala e pentru secretare

| Anonimuserr a răspuns (pentru suntserios):

Da, e corect poate să nu valoreze acel ECDL Dar, depinde cum o iei am avut colegi în trecut la care a contat cât de cât ECDL-ul şi se mândreau cu el, deci chestia asta este subiectivă. Oricum e bine să dispui şi de ECDL ca să ai cât mai multe diplome decât nimic. Mă gândesc că ar conta. Oricum ca web designer nu trebuei facultate dar se poate aprofunda şi prin cursuri de programare html, php, aspx etc. În orice caz cel care automatica calculatoare are foarte multe cunoştiinţe din domeniul IT şi acela câştiga primul la orice concurs de angajare şi aici şi peste hotare. Html, php, aspx, java sunt limbaje de programare, deci este programare, dar astea se pot Învăţa şi acasă în particular sau la diferite cursuri.

| AKARA0 a răspuns:

Automatica si calculatoare

| suntserios a răspuns (pentru AKARA0):

Ce treaba are AC ul cu designe ul? Acolo se face programare