Întrebare recomandată | IoanaIonuca a întrebat:

Ce facultati credeti voi ca sunt bune? Sau care sunt mai putin cunoscute, dar dupa terminarea lor sa ai un loc de munca si un salariu ok? Fara medicina.

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Medicina ce are? E prea grea? Ani multi? E dubla uneia de litere si este la fel de grea ca facultatea de litere pentru o persoana cu o gandire concreta,spre ex. Odata ce vei termina facultatea de medicina generala,ai o gama larga de specializari din care poti alege,toate cu un salariu peste mediu. Ce e frumos in medicina? Faptul ca poti salva chiar vindeca un om de boli,de ce nu,daca esti si un bun,de boli 'incurabile' ca doar stim cu totii ca exista,este cu mult peste orice ar putea sa mai faca un om pe lumea asta. Poti da la medicina veterinara sau la stomatologie. Nu salvezi viata unui om dar poti ajuta un animal sau poti face dantura cuiva la noi pe bani mai putini si la cati pacienti vei avea(garantat vor fi) ai sa castigi acel salariu 'ok' cu siguranta!
Eu te sfatuiesc sa dai la farmacie. Lucrezi intr-un mediu curat, colaborezi cu oameni scoliti(ca si tine) si, spre deosebire de vanzatorii simpli, voi aveti studii(cu o diploma) si o experienta in spate, de aceea vor fi platiti de 3 ori cat un vanzator ce ce vor da la facultatea asta. Daca pleci in strainatate,in tarile mari ale Europei spre ex: Franta, Germania, Elvetia(invata franceza/germana sau o singura limba, engleza, dar la perfectie in caz de te muti in Anglia sau SUA) si poti atinge un salariu extrem de bun pentru un farmacist.
Decizia iti apartine. Asta ti-am recomandat eu. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Treaba asta e cu dus si intors, poti face ce te pasioneaza cel mai mult dar daca nu e un domeniu cautat, s-ar putea sa vrei sa te reprofilezi din dorinta de a castiga un salariu mai bun. Vorbeam de raspunsul de mai sus.
Legat de intrebarea ta, daca nu urasti matematica si stiintele exacte, o facultate de inginerie te va ajuta foarte mult, te dezvolta si iti deschide calea catre mai multe domenii, asta depinde si de cat iti dai silinta si cat iti pui mintea la contributie.Este greu, dar merita sa te chinui putin.Trebuie insa sa retii ca nicio facultate nu iti asigura un loc de munca, asta depinde cel mai mult de tine, dar daca vrei sa fii pregatit si sa faci o facultate pe care sa nu o regreti si care o sa te ajute in viata, nu numai la serviciu cat si pe tine sa te dezvolti ca om, ti-am zis parerea mea.

| IoanaIonuca explică (pentru Bondarel99):

Chiar la ceea ce ai spus tu ma gandeam cand ii citeam raspunsul. Ce fel de inginerie? Mi-ar fi placut Fsega, dar nu stiu. Atatia studenti care termina acolo si nu-si gasesc loc de munca. Sunt tare confuza si parca deja incepe stresul laughing Ca nici nu as vrea sa fac o facultate numai sa fie facuta si apoi sa stau doar.

| Bondarel99 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Si aia e buna, dar sunt deja destui economisti. Daca erai din Bucuresti, iti recomandam Politehnica.Tu nu trebuie sa te gandesti sa faci o facultate doar ca sa ai diploma, trebuie sa ramai si cu ceva cunostinte si sa fii cat de cat interesata de ce se face acolo.La inginerie faci foarte multe lucruri practice si inveti din toate, astfel ca vei fi mai bine pregatita, asta e motivul pentru care iti recomand.Asta e parerea mea si asta am invatat pana acum, si eu am fost indecisa si am horarat sa nu merg pe domeniul in care imi placea cel mai mult pentru ca m-am gandit ca ar putea sa fie pierdere de timp si acele lucruri le puteam invata singura fara sa fie nevoie sa merg 3 ani la acele cursuri.

| CuriousStuff a răspuns:

Facultatea care te pasioneaza, nu face o facultate care nu-ti place pentru ca asigura un loc de munca, pentru ca nu o sa poti profesa daca nu te potrivesti pe postul ala si nu-ti place ce faci. De exemplu o facultate excelenta e cea de medicina, dar cati pot sa invete atata, sa vada sange, voma, alte fluide, rani, durere si suferinta in fiecare zi? Foarte putini. La fel si cu altele, drept: daca poti sa tocesti carti intregi de legi si ai darul vorbirii, stii cum sa pui o problema, esti persuasiv... poti sa fii un avocat bun, insa il lipsa lor, poti sa faci doua facultati de drept, ca tot nu o sa poti profesa. La fel cu orice facultate, trebuie sa ti se potriveasca si cu siguranta o sa obtii si un job in domeniu daca te pasioneaza si iti dai interesul atat la facultate cat si dupa terminarea ei.

| Ara997 a răspuns:

IT

| Iceman1234 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti la o meserie pe viitor, pentru toata viata. eu nu cred ca banii iti pot aduce fericire.tu trebuie sa gasesti, sa faci ceva care iti place si iti aduce satisfactie. orice munca din lume e bine platita atata timp cat stii ce ai de facut si faci cu dedicare. trebuie sa te gandesti ce stii si ce iti place sa faci. succes!

| Zoltan_Paljanos_1985 a răspuns:

Eu îți recomand să îți descoperi talentele, și să ajungi să lucrezi într-un mediu tânăr și atractiv. Și să faci lucruri noi și interactive în fiecare zi, Publicitate. Astfel ți-aș recomanda o Facultate Relații Publice și comunicare În paralel cu O Facultate de Informatică.