| IoanaIonuca a întrebat:

Care facultati credeti ca sunt cele mai bune si vor oferi un viitor ok? Si care ar fi minimul de la fiecare. Mai putin Medicina si Poli

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Nu lucrez in economie dar sincer am intalnit un profesor de economie extraordinar la ASE. Am avut si alti profesori care se remarcau prin nonconformism, oameni extraordinari, intelegeau sistemul educational perfect, isi faceau treaba foarte bine, stiau sa creeze o atmosfera placuta la cursuri etc. La facultate nu a fost greu pentru ca am facut un liceu economic, unele materii le mai facusem, unele nu. Mie mi-a placut domeniul (marketing) si m-a ajutat sa intocmesc planuri de afaceri, sa stiu cum se fac niste calcule, ce se ia in considerare, ce e important si ce nu etc. Uite totusi un sfat personal Ioana: Invata sa fii un om extraordinar. Cauta oameni extraordinari care au facut lucruri extraordinare (si care inca fac). Poti cauta scriitori, oameni de afaceri, autori, oameni de stiinta etc. Invata de la ei si incearca sa iti insusesti ceea ce ei au dobandit prin experienta vietii si cateodata meditatie. Uite o carte cu care sa incepi (am uitat sa mentionez si filme dupa fapte reale): cartea se numeste Secretele Succesului - Dale Carnegie. Un alt aspect pe care vreau sa ti-l aduca la cunostinta, si anume, nu incerca sa faci ce au facut alti oameni din jurul tau sau din auzite. Esti unica, ai o viata UNICA, trateaz-o ca atare. Oamenii sunt sceptici si pesimisti, dau inapoi la orice problema si incep sa acuze in stanga si in dreapta dar ei niciodata nu sunt de vina (referitor la faptul ca statul nu ofera si bla bla bla). Angajatii uneori, dau salarii si pe calitatea umana pentru ca tu, prin ceea ce esti si cine esti, reprezinti acea firma.

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| TCosminn a răspuns:

Nicio facultate nu iti ofera un viitor Ioana. In viata, cu sau fara facultate (eu sunt absolvent de ASE), trebuie sa stii cum sa profiti de fiecare oportunitate pe care o ai. Invata limbi straine cautate, invata operare pc, invata psihologia oamenilor de afaceri, a marilor ganditori si vei vedea ce i-au facut pe ei sa ajugna acolo, si iti garantez, facultatea a insemnat (daca o aveau) o picatura dintr-un ocean. Scoala, de orice forma aproape din zilene noastre, invata tanarul sa fie standard, nu-i permite sa puna la indoiala ce i se preda, ce i se vorbeste etc. Devin-o tu un om extraordinar si lucrurile extraordinare vor ajunge la tine.

| IoanaIonuca explică (pentru TCosminn):

Pf, si eu tind spre Stiinte Econonimce (Oradea) si multa lume ma descurajeaza rau laughing Ca de ce ma duc acolo, nu o sa am loc de munca, salariile sunt mici, etc. Desi matusa mea (Drept) si-a gasit de lucru de-abia dupa 2 ani, iar o verisoara (Stiinte Economice) lucreaza in domeniu din facultate. Ce-i drept, intre salarii e o diferenta. Cum e, lucrezi in economie? A fost greu la facultate?

| IoanaIonuca explică (pentru TCosminn):

Iti multumesc tare mult! Mai imi poti recomanda niste carti? Chiar imi era pe lista cea zisa de tine, trebuie sa ma apuc de ea big grin

| TCosminn a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Ei, haide. Nu a fost mare lucru. Eu iti multumesc pentru ca mi-ai dat ocazia sa te ajut putin. Psihologia persuasiunii - Kevin Hogan. Psihologia persiuasiunii - Ph.d Robert Cialdini. Conducta de bani ( nu mai stiu cine a scros-o, e cu coperta albastra). Cel mai bogat om din Babilon ( are nume unic, o gasesti usor), Atitudinea este totul - Jeff Keller. Daca le citesti pe toate, nu mai ai nevoie de nimic altceva si vei afla niste lucruri extraordinare. Ai grija ca uneori ce citesti aceste carti sa nu cazi in dezamagire, si sa iti poti tine lacrimile in frau (unele momente sunt atat de remarcabile incat te taie plansul).

| TCosminn a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Nu lucrez in economie dar sincer am intalnit un profesor de economie extraordinar la ASE. Am avut si alti profesori care se remarcau prin nonconformism, oameni extraordinari, intelegeau sistemul educational perfect, isi faceau treaba foarte bine, stiau sa creeze o atmosfera placuta la cursuri etc. La facultate nu a fost greu pentru ca am facut un liceu economic, unele materii le mai facusem, unele nu. Mie mi-a placut domeniul (marketing) si m-a ajutat sa intocmesc planuri de afaceri, sa stiu cum se fac niste calcule, ce se ia in considerare, ce e important si ce nu etc. Uite totusi un sfat personal Ioana: Invata sa fii un om extraordinar. Cauta oameni extraordinari care au facut lucruri extraordinare (si care inca fac). Poti cauta scriitori, oameni de afaceri, autori, oameni de stiinta etc. Invata de la ei si incearca sa iti insusesti ceea ce ei au dobandit prin experienta vietii si cateodata meditatie. Uite o carte cu care sa incepi (am uitat sa mentionez si filme dupa fapte reale): cartea se numeste Secretele Succesului - Dale Carnegie. Un alt aspect pe care vreau sa ti-l aduca la cunostinta, si anume, nu incerca sa faci ce au facut alti oameni din jurul tau sau din auzite. Esti unica, ai o viata UNICA, trateaz-o ca atare. Oamenii sunt sceptici si pesimisti, dau inapoi la orice problema si incep sa acuze in stanga si in dreapta dar ei niciodata nu sunt de vina (referitor la faptul ca statul nu ofera si bla bla bla). Angajatii uneori, dau salarii si pe calitatea umana pentru ca tu, prin ceea ce esti si cine esti, reprezinti acea firma.

| Florin181997 a răspuns:

Intrebarea asta ma macina si pe mine acum 3 luni. Ei bine eu am ales Facultatea de Geografie de la Universitatea Bucuresti. E facultate de viitor. Aici ai mai multe optiuni cum sunt; cartografia, topografia, geografia, etc. Eu am ales geografia, pentru ca dupa ce termin am o multime de ocupatii, precum, profesor, ghid turistic si multe altele. Alte facultati bune sunt cele de limbi straine, ASE. Sper ca ti.am fost de ajutor.