NOname
| NOname a întrebat:

Ce facultăţi din România, după părerea voastră, sunt cele mai căutate şi după absolvirea cărora dintre ele găseşti cel mai uşor un loc de muncă?
Iar mai pe scurt: care sunt cele mai tari facultăţi, din toate punctele de vedere?

P. S. Postată la rugămintea unui prieten, care are nevoie de îndrumarea voastră. Vă mulţumesc anticipat pentru răspunsuri!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
36 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La cât de zob este societatea românească nu văd ce viitor vrea să-și facă aici!
www.alegefacultatea.ro și mult succes!
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

In Romania orice bou are facultate si dupa ce isi ia diploma ii vezi ca se angajeaza pe la mcdonalds!
Degeaba frate ...atata timp cat nu ai experienta nimeni nu te angajeaza!
Tara de rahat! Spune-i prietenului tau daca are posibilitatea sa faca o facultate in strainatate! Si in irak sa fie.Tot e mai bine ca in Romania!

Alte răspunsuri
| Robert a răspuns:

Cea mai buna Universitate este SNSPA.

Alte răspunsuri
| Leocerba a răspuns:

Cel mai usor gasesti un loc de munca daca-ti poti deschide afacerea ta. Dar devine un tur de forta sa o mentii,sa-ti alegi partenerii, sa te invarti, sa nu-ti permiti in primii ani nici macar concediu.Si risti sa te transformi intr-un "facator de acte si contracte", uitand efectiv de frumoasa specializare pe care ti-ai ales-o.Asta pentru o perioada, apoi vei sti sa angajezi pe cineva care sa se priceapa la plimbatul hartiilor.
@andu-"din fiecare ies profesionisti care se angajeaza imediat si tampiti care se angajeaza mai greu" nu-i chiar asa...am un prieten care a fost sef de promotie la Medicina in Cluj.Un tip dedicat,un premiant notoriu,nebun dupa medicina,nu stia nimic pe lumea asta in afara de medicina, era doxa pe specializarea lui.
Cand o fo sa se angajeze,bai,nu si-a gasit loc de munca,seful meu de promotie! premii,decoratii, olimpiade, diplome dar "zero" cand a venit vorba sa se bage pe sub pielea angajatorilor.Autist la faza cu flerul, neputincios la linguseli, bietul de el...sunt mandra ca am putut pune eu si ai mei o vorba pentru el.A stat 4 ani la Spitalul de Copii,muncea pe branci,intra primul si pleca ultimul,daca il mai vedeam o data pe luna era sarbatoare,a facut fericite atatea mame cu atatia copilasi chinuiti,s-a implicat in cercetare,sefa lui i-a suflat de sub nas rezultatele si a semnat cu numele ei lucrarea,el n-a stiut sa se bata dar nu cred,@andu,ca era un tampit,era genul acela de om cuminte si bland,cu nasul in carti,genial in profesie si incapabil in relatii,na,de unde experienta?
Se chinuia teribil si nici nu-si dadea seama dar intr-o zi au venit cativa medici din Franta pe la spital,l-au vazut, s-au prins imediat cati bani face omu` si azi este deja sef de sectie in Bordeaux, are un salariu maret si o reputatie.Sa mai spun o data ca nu l-au anganjat, la inceput, niciunde? dar ca asta nu inseamna ca era tampit.
Cand eram mica de tot, medicina era foarte respectata.Cand bunicul meu mergea la doctor, se imbraca frumos.Pentru mine, medicina ramane "nr.1" conditia este sa-o faci de drag.

Alte răspunsuri
| ana25 a răspuns:

Buna! Academia Navala Mircea cel Batran sau Universitatea Maritima Constanta. Este destul de greu, dar daca reusesti sa termini, ai sanse la un job foarte, foarte bine platit.

| Hombre a răspuns:

Leopardon+Leocerba, naiba mai stie cum sa-ti zic, indivizi de genul acesta ca amicul tau a dezvoltat lumea tehnologic, lumea lor este cercetere, cercetare si iar... pentru ei barbutul si parvenismul nu exista, pe ei nu ii intereseaza podlogăriile umane, nici nu le vede, nici nu ii intereseaza, insa sunt atat de tenace in proiectiile si meseria lor incat nu are adversari. Oricine din tarile educate si avansate il vedea stia cat valoreaza pielea lui si i-o platea la adevarata valoare. Insa in tara potlogarilor nu ma surprinde ca nu l-a folosit si stii de ce, cum ai spus si tu, numai ca eu spun altfel, avea un cusur, nu era potlogar, afara cu el. O verisoara de-a mea, eminenta in matematica, prima oferta i-au facut-o suedezii in urma cu 18 ani si i-a refuzat, profesor de matematica la ASE, a cerut o marire de salariu, nu se mai ajungea cu bani isi luase un apartament cu doua camere destul de modest, si voia sa-l mobileze, avea numai mama, femeie de tara nu putea sa o ajute si cand aveam drum pe la Bucuresti mai treceam pe la ea ii mai duceam de ale gurii, i-am zugravit apartamentul in fine, dupa ceva timp trec pe la ea si o gasesc foarte tulburata si cand m-a vazut a inceput sa planga si mi-a zis "imi bag picioarele in ea de tara si plec, ce proasta am fost ca i-am refuzat pe suedezi". Am ramas interzis, niciodata nu am vazut-o prabusita ca atunci. Si-a depus curriculum vitae la ambasada Canadei si in trei luni a si plecat. Acum este profesor universitar la universitatea din Toronto, respectata, casa, masa... Parca am in mine o urma de tristete ca ne pleaca bravii si ramane numai potlogarii.

Alte răspunsuri
| tiriboxi a răspuns:

Buna. Un amanunt esential in raspunsul cerut de tine este ca aceasta universitate o faci intr-un mod diferit si are cei mai buni profesori din lume cu cel mai inalt nivel de pregatire profesionala, eu iti doresc o alegere inteleapta plus multa bafta.

| Ruxuletz a răspuns:

Foarte multi opteaza catre limbi straine sau litere. Dar in Romania nu te ajuta nici una cu nimic.

| Ruxuletz a răspuns:

Cei de la Spiru Haret nu ajung nicaieri nimic, acolo nu se fac ore... facultatea asta scoate studenti pe banda care nu stiu nimic...multi dintre profesorii din scolile de azi au terminat la Spiru Haret si din motivul asta scoala din Romania e asa cum e. Asa ca opteaza pentru altceva.

| StopTheWar a răspuns:

Cele mai cautate sunt facultatile de Drept si de Medicina.

| Piuliță a răspuns:

Păi cea mai buna si tare facultate e : Spiru Haret

Alte răspunsuri
| thedistroyer a răspuns:

Eu zic ca medicina...trebuie sa iti placa ca daca nu iti place degeaba o faci...e o facultate serioasa, 12 ani de pregatire.

| Andu_7395 a răspuns:

Nu e vorba de facultate, din fiecare ies profesionisti care se angajeaza imediat si tampiti care se angajeaza mai greu.

Conteaza sa-ti placa ceva si dupa aia urmezi drumul ala spre o facultate care sa aiba anumite tangente cu pasiunea/talentul tau.

| GeOrGy2o1o a răspuns:

Universitatea de Medicina si Farmacie "Gr. T. Popa" din Iasi- dar depinde de persoana pentru ca poate nu ii plac acest domeniu. Eu v-am dat o idee sper ca e buna.

| viopop54 a răspuns:

Experienta mi-a demonstrat ca in Romania important e sa ai o diploma si PCR-ul(pile, cunostinte, relatii). Fara pcr, poti avea diploma cea mai diploma pentru ca patronul iti spune franc in fata ca te felicita dar ca nu esti pentru el. Credeti-ma, o spun din experientele familiei mele. Asa ca, draga, du-te unde iti e mai la indemana si pune-ti la punct PCR-ul. Numai bine.

| puidetigan a răspuns:

Dupa parerea mea, facultatea; de medicina ( sectia stomatologie), de arhitectura, de silvicultura.

| geeooo a răspuns:

Pai...orice facultate e buna...dar nu i-as recomanda prietenului tau Spiru Haret deoarece nu prea va avea beneficii de pe urma diplomei obtinute dupa terminarea facultatii (nu este recunoscuta nici macar in tara d-apai in strainatate); o facultate buna este I.Cuza din Iasi (este una din cele mai credibile facultati din tara si iti ofera diploma si pentru strainatate).

| deeea28 a răspuns:

Eu am facut facultatea la Spiru Haret si intr-adevar scoala nu se face ca la alte facultati, dar se face, cu ceva ceva iesi de acolo mai ales daca vrei sa inveti ceva, daca nu ghinionul tau. Nu consider ca-mi aduce multe beneficii, dar am un amic care a facut tot la Spiru, acelasi domeniu si sincer are mare bafta de servicii. Stie foarte bine franceza, are diploma de la Spiru pe psihologie si din serviciu in serviciu a ajuns angajat la Microsoft cu 40 de mil pe luna. Dar ghinion, a venit criza si de acolo i s-a zis dupa 3 luni asa: "ultimul venit, primul plecat" si uite asa a revenit la statutul de om cu job normal. Nu cred ca depinde foarte mult facultatea decat daca vrei tu sa inveti mai mult despre un domeniu anume. Dar daca doar vrei sa-ti faci un salariu ca lumea si o cariera, bazeaza-te pe o diploma oarecare, pe 1-3 limbi straine, pe mult noroc si eventual pile, ca in rest, nimic nu faci in Romania, prea multe beneficii nu ai.

| RainUmbrella a răspuns:

Cu Spiru Haret sunt de acord dar iti spun de acum : In Romania cu greu mai gasesti un loc de munca!

| ElvisTare a răspuns:

Ba nu Spiru Haret nu are...ah cum sa zic e greu de explicat! Oricum nu e cea mai buna dar e cea mai cautata!

| Simona07 a răspuns:

Cea mai buna facultate dupa parerea mea, la care doresc si eu sa dau este Facultatea de Arhitectura ''Ion Mincu" din Bucuresti.Care desi este o facultate foarte grea eu cred ca-ti asigura viitorul...dar trebuie sa ai talent la desen si sa fii foarte bun la matematica!

| Ioana05 a răspuns:

Facultatea de Calculatoare sau Facultatea de Litere pentru ca majoritatea joburilor necesita cunoasterea mai multor limbi straine. Nimeni nu poate insa garanta un loc de munca, formarea continua e cheia. Ahh si in plus asta de obicei aduce si o colectie de diplome ce dau pe spate angajatorii.

| Andreeapena a răspuns:

Eu cred ca Spiru Haret sau A.S.E.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de medicina sau de chineto terapie, e o facultate usoara care dureaza 3 ani.