| inna07 a întrebat:

Ce facultăţi din România, după părerea voastră, sunt cele mai căutate şi după absolvirea cărora dintre ele găseşti cel mai uşor un loc de munca?

Care sunt cele mai tari facultăţi, din toate punctele de vedere?

5 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Cele care au legatura cu domeniul IT(automatica, cibernetica, matematica-informatica) sunt la mare cautare si ai sanse sa te angajezi intr-o multinationala chiar din timpul facultatii. Mai este si Medicina la mare cautare. Bineinteles, poti opta pentru Academiile Militare sau Academia de Politie, unde ai un loc de munca asigurat, dar locurile scoase la concurs sunt din ce in ce mai putine(mai ales in armata). Mai sunt cateva facultati de inginerie cu sanse bune pentru angajare, insa in strainatate, caci Romania nu mai are industrie.

Cele din domeniul uman - filosofie, jurnalism, stiinte politice, istorie, sociologie, litere - nu-ti ofera mari sanse pe piata muncii. Sunt facultati pe care le faci doar pentru cultura generala sau pentru a ajunge profesor. Ar mai fi limbile straine, dar aici e bine sa cauti o limba mai rara, de ex. chineza, japoneza, araba. Engleza stie toata lumea.

| catalinaicg a răspuns:

Automatica si calculatoare, constructii, medicinawinking asta cred eu.

| BigBadSheep a răspuns:

Dă-mi voie să-mi exprim o părere legată de sistemul de învăţământ din România.e la pământ, e demodat, nu e la curent cu ceea ce se cere efectiv pe piaţa muncii, cea care până la urmă trebuie să beneficieze de produsului învăţământului.
Nu uita în ce mediu trăim, în capitalism, unde nimic nu este decis, clar şi definitiv. Deci nu te poţi orienta după criteriul "cea mai căutată". Ar trebui să cauţi pe cea care te aduce cât mai aproape de posibilităţile reale ale pieţei, adică să reuşeşti să faci ceva efectiv cu acele cunoştinţe dobândite în facultate.
Nu aştepta să îţi zică cineva asta e bună, asta nu. Şi nu le căuta pe cele mai "căutate" deoarece nu sunt şi cele mai bune şi în mod sigur concurenţa e mai mare acolo.

| raluk27 a răspuns (pentru BigBadSheep):

Cele "cautate" sunt cautate pentru ca sunt bune si de-aia e concurenta mai mare.

| aimeeivy24 a răspuns:

Pe primul loc: Babes Bolyai. Ea e forta in Romania, pe urma Lucian Blaga (dar Lucian Blaga e asa doar... ceva aiurea). Se cauta psihologi, avocati etc. In psihologie si psihoterapie se castiga foarte-foarte. Daca spre exemplu ai un cabinet de psihologie-psihoterapie castigi cam 50 de lei pe om. La avocatura in primul rand iti trebuie pile bune. Banul e cum stii sa ti-l faci, zic eu...ca in ziua de azi in Romania degeaba termini o facultate buna, ca mergi cu caciulita sa-ti cauti un loc de munca.Cel mai bine e sa termini aici o faculta' si sa iesi din tara dupa absolvire