| Anonim838 a întrebat:

Ce include Coafor Stilist adica ce faci la cursul de coafor stilist? ofer Funda

2 răspunsuri:
| FunditzaWwW a răspuns:

Inveti cum sa faci diferite frizuri,coafuri,instructaje,cum sa prepari vopseaua pentru par cand si cum se foloseste decolorantul, cum sa filezi in functie de lungimea parului, cum sa nu arzi parul sa nu il deteroriezi ce produse se folosesc, ce aparatura, nuantele pe care sa le combini folosesti despre solutia olaplex care regeneraza firele de par uscate si decoloreaza parul fara al arde ce este decaparea...etc,etc

| kornelus a răspuns:

Buna Seara!
Coafor Stilist include:
-Igienizarea ustensilelor(piaptan, foarfeci, bigudiuri, prosoape, etc)
1. Igiena
I.Despre ce este vorba
II.Instrumente si dotari suplimentare necesare
2.Masuri de igiena si intretinere a instrumentarului
a). Cunostiinte preliminare importante
b).vor fi dezinfectate toate obiectelecare prin folosire fac posibila transmiterea de agenti patogeni.
c).Mai intai se face dezinfectarea,apoi curatirea in scopul evitarii auto-infectarii.
Instrumente si mijloace necesare:
-Foarfeci,piepteeni, bicuri de ras, perii, masini de tuns, etc
I.Masuri de dezinfectie
II.Dezinfectarea prosoapelor
III.Curatirea periilor
IV.Curatirea bigudiurilor
V.Intretinerea foarfecelor
VI.Intretinerea masinii de tuns
Pe langa ingiena, mai inveti evaluarea structurii si a starii de ingrijire a parului
Cateva exemple:
-Privirea si pipairea parului
-Masurarea grasimii, si determinarea sectiunii firului de par.
-Evaluarea sistematica in baza unui paln de diagnoza
-Cunostiinte preliminare necesare
-Continutul instructiunilor privind aranjarea parului, pentru o prelucrare ulterioara
-Structura si proprietatiile parului
-Felurile si cauzele vatamarii parului
Aici pot da cateva exemple: (Despicarea si ruperea)
-Firul de par
Am facut un scurt rezumat din multe altele.
Mai pot scrie ca vei invata si:
1.Interogarea clientului
2. Examinarea vizuala a pielii capului.
3.Preocuparea pentru client si discutia de consiliere
4.Cunostiinte preliminare necesare
Si multe altele.
Am facut din toate lectiile un scurt rezumat.
Sper sa iti fie de folos!
Mi-a luat ceva timp, sper sa apreciezi munca.
O seara buna!
Numai bine!