| Dilaa98 a întrebat:

Ce inseamna,de exemplu, I' ve sau I'd in limba engleaza si cand se foloseste si de ce?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Este o prescurtare. Asa cum noi folosim "te-or" in propozitia " ei te vor iubi--> ei te-or iubi", tot asa folosesc si ei prescurtarea de la "I have (done something) -->I've (done something)", si in loc de " I would (do something) " vor folosi "I'd (do something) ".
La fel, vor prescurta si "I am" in "I'm", "I will" in " I'll (iLL, ca sa intelegi literele" si altele. Corect, se foloseste varianta neprescurtata. De exemplu, la negatie, "I would - I'd", se transforma in "I would not" - I won't. " Bineinteles, se folosesc la orice persoana
I'll,
You'll,
he'll/she'll...
we'll,
you'll (voi),
they'll, si la fel cu toate. Depind de timpuri, pentru ca to be, have, etc, se modifica in functie de timpul folosit.
Intelesul este acelasi cu varianta neprescurtata. I have(done something) I've (done something)-eu am (facut ceva), I would (do something) I'd (do something) - Eu as (face ceva)

| WhiteLife a răspuns (pentru valentingb):

Cu excepti a "It will", nu?

| valentingb a răspuns (pentru WhiteLife):

It nu exprima un gen, fie masculin, fie feminin. "It" nu este un pronume (pronume ii zice?), nu face parte din lista I, You, He/She, We, You, They. happy happy

| WhiteLife a răspuns (pentru valentingb):

Pronume pentru a exprima obiecte/animale, dar totusi, pronume.
In fine, nu se termina cu vocala, deci cade varianta.

| Dilaa98 explică (pentru valentingb):

Multumesc!

| valentingb a răspuns (pentru Dilaa98):

Frumos numewinking

| Dilaa98 explică (pentru valentingb):

Al meu?

| valentingb a răspuns (pentru Dilaa98):

Da. Probabil e un acronim...dar oricum, e frumos.
Nu am vrut sa zic un simplu "cu placere"happy

12 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

I've e prescurtarea de la i have, ajuta la formarea timpului verbal present perfect:
I have walked two miles already.
I'd vine de la I would.
Ex: I would like to read sau I'd like to read.
Numai bine!

| darnme a răspuns:

I've este prescurtarea la "I have"(= eu am) si se foloseste la o actiune din prezent.
I'd este prescurtarea la "I had"(= eu am avut) si se foloseste la o actiune din trecut.

| Heyyy a răspuns:

I've: I have ex: I've(I have) a pretty flower.
I'd: I would ex: I'd(I would) like a coffee.

| tioan a răspuns:

I've este prescurtarea la "I have", si I'd la "I would".

Have (ca verb auxiliar) se foloseste la compunerea timpurilor trecute in limba engleza.

Would este folosit la compunerea verbelor conditionale, iar folosit la un timp trecut este folosit ca modalul verbului "will". Uite aici mai multe detalii: http://www.englishpage.com/modals/would.html

| anonim9552 a răspuns:

Cred ca aici se refera la i have si i had. sunt prescurtari pentru vorbirea mai rapida... cum este cratima.