| cristianosm a întrebat:

Ce inseamna "scumbag"? Stiu ca tradus in engleaza ar insemna "gunoi".Dar la ce se refera? Care-i semnificatia lui?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Scum=gunoi
bag=sacoșă, pungă plasă
dacă îi spui uniu individ scumbag, nu va crede nimic altceva decât că-l jignești

| RAY a răspuns (pentru sierra1):

Drecksack =cos de gunoi mai poate insemna

Răspuns Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Cuvantul "scumbag" are o origine ce implica un inteles mai profund decat o simpla definitie a termenului. Initial, el aparuse din cuvantul olandez "schume" care insemna "spuma". Apoi, l-au preluat francezii (desi, nu ma pricep la franceza, am gasit pe internet cum ca au avut si ei cuvantul care circula pentru un timp, prin secolul 14, "escume") - si insemna un strat subtire de murdarie. Apoi, a evoluat in inteles si a dus la intelesul de "murdarie" (=dirt).
Christopher Marlowe l-a folosit pentru prima oara in piesa de teatru "Tamerlan", dandu-i inteles de insulta. In perioada lui Christopher, acest cuvant era folosit pentru a insulta un om de culoare : "scum of Africa".
Unii spun ca intelesul initial a cuvantului insemna "prezervativ" (=condom), insa lingvistica nu precizeaza acest inteles ca fiind corect - unii crezand ca "scum" ar proveni din cuvantul "semen" (=samanta).
In 1971, Frank Zappa, John Lennon si Yoko Ono au inregistrat o piesa numita "Scumbag" happy. Astfel ca, din 1972 pana in ziua de astazi, termenul este general acceptat ca fiind o insulta, descriind "o persoana deplorabila" - mai simplu pentru noi: "un gunoi/un rest de om". happy

6 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Se refera la o persoana demna de dispret, persoana inacceptabila.

| sierra1 a răspuns:

Persoană cu atributul de mai sus

| cristianosm explică (pentru sierra1):

Am gandit asa si eu, dar in diferite contexte n-ar avea sens.Esti sigur?

| Crackman a răspuns:

O persoana jegoasa/ nesimtita.

| Alexandru250201 a răspuns:

O persoana jegoasa