| anonim_4396 a întrebat:

Ce iti trebuie ca sa ajungi taximetrist? De la A la Z.
Funda!

Răspuns Câştigător
| alexdarck a răspuns:

Sunt o gramada mare de variante pentru a deveni sofer de taxi.
poti sa ai masina ta si sa te inscrii la o firma care sa-ti dea licenta, poti sa faci taximetrie cu masina firmei (care poate sa fie a lor sau sa fie "la ramanere", adica dupa o perioada de 3-5 ani iti ramane tie masina). sunt unii care au plafon zilnic, altii care sunt salariati (deci primesc salariu lunar, indiferent cat fac), sunt tot felul de limite : nr maxim/minim de km, procent maxim de ocupare(cat mergi cu client si cat mergi fara), consum maxim etc. fiecare firma cam are regulile ei si nu coincid de la o firma la alta.

6 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

Permis de conducere, putina experienta si multa rabdare.

| Freaky a răspuns:

A>carnet

| mdany a răspuns:

Permis de conducere (B), si sa cunosti strazile orasului sau(cu un GPS).

| Daniela89 a răspuns:

Permis de conducere, putina experienta si cunoasterea orasului

| BlueR a răspuns:

Astea le stiam si eu, astept un raspuns mai detaliat.