| Pușcașu_Marinel_1998 a întrebat:

Cati ani de permis trebuie sa devii taximetrist

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditia este sa ai cel putin 2 ani de la obtinerea permisului de categorie B, conform L.38/2003, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 26.(1) Pentru a putea practica transportul de persoane în regim de taxi sau transportul în regim de închiriere, conducătorul auto trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
  a) să aibă permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel puţin 2 ani;
  b) să deţină certificat de atestare profesională valabil;
  c) să fie apt din punct de vedere medical şi psihologic;
  d) să aibă vârsta minimă de 21 de ani.
  e) să nu aibă menţiuni în certificatul de cazier judiciar privitoare la faptele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. d) pct. 1."