| Rafael_Craciun_1994 a întrebat:

Ce locuri de munca imi recomandati avand in vedere urmatoarele:am 19 ani trecut, 12 clase,atestat lb engleza, atestat T.I.C. Si cu permis de conducere cat B?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exact ca tine eram eu acum 2 ani. Cel mai bun loc de munca pe care l-am gasit (de fapt mi l-au gasit altii) a fost la o firma de productii publicitare. Aveam 800 lei salariu pentru inceput, si aveam de facut copii xerox, de vandut articole simple (pixuri in special), de lucrat cu ei pe calculator la proiectat bannere publicitare, pliante si firme luminoase, si diverse activitati usoare, cum ar fi decuparea cartilor de vizita, dupa ce erau printate pe coli mari.
Nu cautau om cu experienta, erau dispusi sa ma invete, iar dupa ce capatam experienta ziceau ca o sa imi creasca salariul la 1200 lei. Program 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Desi altii ar fi facut orice pentru asa un loc, eu am refuzat, ca aveam altceva in minte, am facut cursuri de tinichigerie auto, si am inceput sa transform un hobby in meserie. Asa cum am ales eu sa merg am nevoie de multi bani pentru a-mi face conditii optime, iar la inceput e greu ca nu castig mare lucru, insa daca mergeam la o meserie oarecare, cum era cea la productii publicitare, ma scufundam in monotonie si nu mai reuseam sa ma ridic unde am sanse acum, cat castigam probabil i-as fi cheltuit pe toti in haine, intretinerea masinii si viata sociala, si nu mai ajungeam nicaieri.

| mixxjim a răspuns:

Nu stiu daca e cazul sa-ti recomandam noi job-uri, important e ce poti gasi, nu ce ti se recomanda, piata muncii e absolut aiurea in ultima vreme. Am vazut ceva anunturi de operator calculator-introducere si validare date, cred ca ai putea aplica pentru asa ceva, daca spui ca ai atestat TIC. Cu permisul de conducere ai putea incerca la distribuitor marfa, daca se incumeta sa-ti dea pe mana masina si marfa fara sa ai prea multa experienta. Cu engleza stii cum e, azi mai toti pot spune c-o stiu, in special tinerii, si se cere si la spalat wc-uri, c-asa suna bine, e sau nu e un mare atu. Daca te tenteaza, poti aplica si ca lucrator comercial, sau orice crezi tu ca ti-ar placea sa faci si poti sa faci, fara sa fie necesara experienta sau studii superioare. Aplica si pentru soferi, la inceput ia cam ce poti, sa prinzi un punct de pornire si ceva experienta, apoi mai vezi tu cum te orientezi. Succes!

| Rafael_Craciun_1994 explică:

Mersi,dar totusi vreau mai multe raspunsuri

| Remus_Axinte_1986 a răspuns:

Firme luminoase si casete luminoase. Mai multe detalii gasesti aici http://www.mister-sign.ro/firme-luminoase/