| Andra_5221 a întrebat:

Ce materii se fac la Drept?

6 răspunsuri:
| gloria_1375 a răspuns:

STANDARDELE ARACIS impun pentru specializarea Drept urmatoarele discipline:

Discipline fundamentale :
 Drept constituţional şi instituţii publice
 Teoria generală a dreptului
 Drept roman
 Drept civil
 Drept penal

Discipline de specialitate :
 Drept procesual civil
 Drept procesual penal
 Drept internaţional privat
 Drept comercial
 Dreptul comerţului internaţional
 Dreptul muncii şi securităţii sociale
 Drept administrativ
 Drept internaţional public
 Criminalistică
 Dreptul proprietăţii intelectuale
 Dreptul comunitar european
 Dreptul european al concurenţei
 Dreptul Mediului

Discipline complementare :
 Drept financiar
 Protecţia internaţională a drepturilor omului
 Criminologie / Sociologie juridică

| adesp12 a răspuns:

Tot ceea ce tine de drept. de exemplu: drept civil, drept constitutional, drept penal, teoria dreptului, drept roman. cred ca si retorica. Intra pe situl unei facultati de drept si cauta acolo orarele.

| Quiss a răspuns:

Uite ce se face in anul 1: teoria generala a dreptului, drept constitutional, drept civil, introducerea in dreptul roman, istoria dreptului romanesc, organizarea si etica profesiilor juridice, drept administrativ, institutii politice, drept civil, drept roman, doctrine juridice, limba straina.
Mai sunt discipline optionale: metodologie juridica, politologie, filosofie, sociologie juridica.
Practica...
Si discipline facultative: informatica, latina, modul psihopedagogic, modul de dezvoltare antreprenoriala, educatie fizica.

Sursa: Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti
Link: http://drept.unibuc.ro/......0-2011.pdf

| Swanhilde a răspuns:

...Care pe inteles de materii ar insemna logica(multa si aici nu ma refer la acele carti din liceu, ce unele elaborate adecvat)economie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drept constitutional si institutii politice, introducere in stiinta economica, teoria generala a dreptului, istoria dreptului, drept civil partea generala, psihologia educatiei, engleza sau franceza, drept roman 1.anul 1 sem 1.as dori si eu subiectele cu raspunsuri la aceste materii, ma poti ajuta?

| Hadley a răspuns:

Disciplina
Drept constitutional
Drept roman
Economie politica
Teoria generala a dreptului
Educatie fizica
Filosofie
Limba engleza
Drept administrativ
Drept civil
Institutii politice
Istoria dreptului romanesc
Educatie fizica
Limba engleza
Logica juridica
Sociologie juridica

(Noroc daca vrei sa dai acolo!)