| Marck94 a întrebat:

Ce merita mai mult frizer sau stilist coafor? In cat timp iti poti face experienta in domeniu?

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce nu ambele?

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru Marck94):

Incepe cu frizer si eventual pe parcurs iei si aia de stilizare. E bine s ale ai pe ambele, iti maresti clientela

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru Marck94):

Cum adica sa te invete tot? Pai ar trebui, ca de aia e curs, cauta unul bun si recomandat si de altii ca asa exista o gramada de `tepari` care ori au cursuri mediocre de unde nu inveti mare lucru ori nu-si dau interesul, ori doar iti iau banii si nu se tine nimic... Investeste destul de mult daca e nevoie pe un curs profesionist ca pana la urma sunt spre binele tau si pentru viitorul tau si iti scoti in cativa ani investitia. Restul vine cu experienta, cauti un salon care sa te accepte fara experienta si capeti acolo pe parcurs.

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns (pentru Marck94):

Nu pot sa-mi dau cu parerea doar asa... + ca nu activez in domeniu si nu te-as putea ajuta cu recomandari. Daca ea a zis ca e buna si ea la randu ei e buna dupa ce a absolvit cursul probabil ca e ok.

| Bondarel99 a răspuns:

Frizer evident. Barbatii se tund la 2-4 saptamani.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

Dar femeile baga sute de lei intr-o coafura, o vopsire, un tuns etc laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da, dar am comparat salariul unui frizer cu cel al unei coafeze si e o diferenta de chiar 3000 lei uneori laughing cunosc multe cazuri, am multe cunostinte ce lucreaza in domeniul asta, chiar daca lucreaza la comision, o coafeza nu ajunge sa castige cat un frizer.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

Habar n-am, eu stiu ca frati-miu a dat 7 lei pe un tuns si o prietena a dat 350 de lei pe un tuns si-un ombre laughing)))).
Sunt curioasa daca in banii aia intra si cartofi prajiti.

| Bondarel99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Dar prietena ta nu se duce sa dea banii astia in fiecare luna, nici alte femei. Fratele tau probabil s-a dus undeva unde se practica preturi foarte mici. Sincer eu nu am auzit de preturi mai mici de 10 lei pentru barbati, in plus mai e si spaga. Si vorbesc de salarii mari in frizerii de la marginea Bucurestiului (unde comisionul e de 40 % pentru angajator), mai in centru e si mai si.
Iar un ombre si un tuns la femei dureaza, in timpul ala un frizer tunde vreo 5 oameni.

| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

True.

| Ady117 a răspuns:

Stilist coafor este același lucru cu hair stylist? Sunt confuz acum. Vreau să încep și eu un curs pentru frizer sau hair stylist, dar cred că aleg frizer...

Răspuns utilizator avertizat
| Ady117 a răspuns (pentru Marck94):

Nu am WhatsApp, dar dacă vrei, vorbim pe skype azi după amiază sau când ai timp, dar acum mă bag la somn. Skype : ady_ahrimann

| silvy23bibi a răspuns:

In acest caz părerile sunt împărțite. Din punctul meu de vedere ar merita stilistul deoarece acesta poate face meseria frizerului însă nu și invers. Adică dacă te duci la un frizer și îl rogi sa îți facă o coafura pentru nunta acesta doar te va tinde însă dacă te duci la un stilist și îl rogi sa te tundă va ști. Un stilist are la baza frizeria și apoi partea de aranjare. Sper că ai înțeles și ți-ai lămurit problema!