| Teremos a întrebat:

Ce meseri poti face daca faci Facultatea de Geografie?

Răspuns Câştigător
| MihaiStefan13 a răspuns:

Posibilitati de incadrare:
-Profesori si/sau cercetatori in invatamintul preuniversitar si universitar;
-Cercetatori in domeniul cercetare-dezvoltare in ceea ce priveste protectia mediului;
-in structurile private care realizeaza evaluari de impact, bilantul si auditul de mediu;
-in institutii specializate sau firme private de cartografie, topografie si cadastru;
-in turism;
-in medicina;
-in urbanism;
-Analisti in probleme de mediu;
-Topograf;
-Specialist in probleme de urbanizare si de planificare teritoriala;
-Specialisti in probleme de geopolitica si economie mondiala;
-Meteorologi;
-Hidrologi;
-Hidrogeologi;
-Geotehnicieni;
-Paleontologi;
-Cercetatori in mineralogia tehnica si experimentala;
-Geochimisti;
-Inspectori de mediu;
-Specialisti in monitorizarea mediului inconjurator.

Sper ca ti-am fost de ajutor

6 răspunsuri:
| feraryyy78 a răspuns:

Cea mai frumoasa meserie este ghid turistic, dar mai poti fi si cartograf sau profesor de geografie.

| PassingBY a răspuns:

Poţi lucra ca prezentator la rubrica meteo, dacă îţi faci şi modulul de psiho-pedagogie poţi preda geografie, poţi să devii ghid, sunt o mulţime de posibilităţi, depinde ce vrei tu să faci din toate astea.

| SweetPuppy a răspuns:

Profesor la facultate(sunt pe specialitati)
profesor normal
geolog

| FetchD a răspuns:

Ghid turistic.

| Shotermaxx a răspuns:

Profesor.