| Constantin9704 a întrebat:

Ce parere aveti, daca merita sa lucrezi pe TIR? Se castiga bine? Este o munca dificila?
Va rog sa imi raspunda cei care au habar.
Multumesc + funda!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe UE nu merita, 2000€ sa stai aproape 2 luni sau 1 luna in camion nu. Conditii nu ai masina de spalat nu ai, mananci prost cand apuci, posibil hotii te face la motorina sau fura din remorca, caldura vara fara climatizator mori de cald si iarna cu zapezile in RO e viata grea. Ideal e sa vi acasa zi de zi sa faci rute scurte cu tiru. Iti recomand sa lucrezi pe autobuz chiar daca castigi 2500 lei dar mergi la cravata si nai probleme vi acasa zi de zi. Lucrez in GB pe tir container si tot asa vin acasa zilnic pentru ca n-am mai suportat sa merg pe UE. Miau ajuns vreo 3 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In State merită. Am vecini care au muncit acolo pe brânci, conduceau cu schimbul când el, când soția, și au cumpărat imobile aici. Acum trăiesc din chirii.

| Bizon95 a răspuns:

Nu lucrez in domeniu
dar am ramas cu gura cascata ca unii pot sa joace chestii de gen Euro Truck Simulator, care mai e si CULMEA, pe bani
mi se pare super-boring sa stai toata ziua si sa conduci continuu

insa, unora le place jazul, presupun sincer ca "fiecare cu fetish-ul lui" e adevarul absolut

deci... daca, chiar iti place, atunci poate merita pentru tine

| Dalmore a răspuns:

Se câștigă, dar te sălbăticești acolo, mereu singur, pe drumuri, fără o viață reală. Mie nu mi se pare că își merită banii.

| cosmin1324 a răspuns:

Merita daca iti place, daca lucrezi in strainatate poti castiga foarte bine, dar ai si cateva avantaje mari:
1. Pret: meseria de sofer de tir nu este una chiar foarte ieftina, ca sa transporti diferite marfuri trebuie sa faci rost de diferite certificari si cursuri care nu sunt chiar asa ieftine
2. Oboseala: Fiind sofer pe tir esti cam tot timpul plecat de acasa, esti cam tot timpul pe drum (deci viata de familie este cam ignorata o vreme), ai un program de respectat(unele putin absurde) in care trebuie sa ajungi la timp daca nu vrei sa fi platit mai putin, plus ca ai cel putin 8 ore de condus(uneori mai putin daca mai ai pe cineva cu tine, deci e o munca grea si obositoare
3. Responsabilitate: odata cu aparitia oboselii creste riscul unui accident provocat de tine, sau uneori provocat din vina la alti soferi. In caz de accident esti tras la raspundere pentru cele intamplate si daca esti tu de vina ai cam incurcat-o
In concluzie, dupa cum am spus, ai si avantaje si dezavantaje. Acum vezi ce e cel mai bine pentru tine si fa alegerea potrivita

| MobyDick a răspuns:

Pana la urma, orice meserie are riscurile ei, dar daca faci ceea ce iti place, nimic nu este greu sau imposibil.