| PsyhoChild a întrebat:

Ce parere aveti de liceul militar tudor vladimirescu din Craiova?
Daca se poate sa imi raspunda doar cei care au fost sau sunt in acel liceu.
Ma intereseaza cel mai mult de probele sportive.Am inteles ca elevii sunt cazati in camin langa liceu.Camerele de camin sunt decente? Am inteles ca daca faci vreo prostie sau daca nu inveti te tine in weekend sa inveti.
Din acel liceu ce profesie poti scoate si ce se face dupa terminarea acestuia.
Imi recomandati sa merg acolo?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti recomand sa mergi din urmatoarele motice:
-esti copil, inca. Traieste-ti copilaria!;
-este un program de cazarma destul de greoi pentru un copil.
Iti recomand sa faci un liceu in care sa inveti bine matematica si fizica si apoi sa mergi (daca mai ai chef) la Academia Militara. Tot acolo vei ajunge (ofiter) dar ai in plus 4 ani de libertate. Si eu am fost militar dar am facut liceu civil. Radeam de cei care facusera colegiul (nu este Liceu) militar. Le spuneam: oameni cu copilaria pierduta.
Singura problema este sa ai note bune (9 si 10) la comportare in liceu sau colegiu (ce vei face).
Din colegiul militar nu iesi nimc. Trebuie sa mergi mai departe la o scoala militara sau la academie. Asa ca nu vad rostul sa pierzi timpul pe acolo doar ca te invata mai repede cu militaria. Nu merita!
In rest, da. Permisia sau invoirea (invoirea este pana la 48 de ore si permisia peste 48 ore) sunt de merit si doar in anumite conditii obligatorii. Deci daca nu inveti, daca faci prostii poti fi retinut in cazrma. La noi era conditia sa nu avem note sub 7. Nu stiu cum o fi astazi!

| Simion_Daniel_2002 a răspuns:

Caminul este dotat cu mobilier nou, cat si liceul are aparatura necesara si toate conditiile necesare desfasurarii activitatii de invatamant. Cine va alege sa mearga la un colegiu militar, va urma mai departe o academie militara, va avea pregatirea militara necesara pentru forma superioara de invatamant(Academia militara), si va promova garantat examenul de bacalaureat. Trebuie doar sa stii ceea ce vrei, sa fii disciplinat si sa-ti faci treaba! Da cu siguranta recomand tuturor tinerilor sa urmeze un colegiu/institutie militar(a)