| Marrythenight a întrebat:

Ce parere aveti de meseria de insotitor de zbor? ( stewardesa/steward ) e platita indeajuns de bine? cam cat? ai vreun avantaj daca ai terminata o facultate de limbi straine, avdn in vede ca trebuie sa cunosti engleza si inca o limba, cred ca ar prinde bine.

Răspuns Câştigător
| Heng a răspuns:

Salut.
Meseria este platita, insa nu exagerat. De fapt, esti platit(a) in functie de cat se zboara si in functie de grad/experienta. Cel mai bine platesc companiile din golf. In Romania, salariile depasesc 1000 euro/luna, dar nu mai mult de 2000.
Evident, cu cat cunosti mai multe limbi cu atat avantajul este mai mare, mai ales la companiile din strainatate.
In Romania, engleza si romana sunt suficiente.