| NicolaeAnton26 a întrebat:

Ce părere aveți de salariul de 2300-2400 de RON lunar? Este un salariu bun, acceptabil sau unul slab?
Am 26 de ani, lucrez de aproape 3 ani în domeniul marketing și am ajuns la salariul de 2750 de RON brut, care se transcrie în 1600 de RON net. Pe lângă asta am bonuri lunare în valoare de 300 de RON și bonusuri lunare fluctuante care îmi dau o medie de 400-500 de RON.
Însumat, vorbim de 2300-2400 de RON lunar și sunt șanse mari ca în curând să ajung la 2600.
Locuiesc într-un oraș reședință de județ din Ardeal(dar nu Cluj sau Timișoara).
Vi se pare un salariu bun?
Menționez că pun această întrebare deoarece într-o altă întrebare ulterioară pusă de mine, mai multe persoane mi-au spus că este un salariu okay, doar că eu îl consider destul de slăbuț.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

E depresia de sărbători, sfatul meu este să te bucuri de momentele cu familia și să la cauți niste cadouri drăguțe.
La sfârșit de an e momentul să îți faci niște planuri pentru anul viitor, cum ai putea să cunoști mai multe fete ori să avansezi profesional.
Că bărbat nu ar trebui să disperi, noi vom fi atractivi pentru femei și la 30-40 de ani, fratele meu s-a căsătorit la 31 de ani și nu a avut nicio prietenă până atunci, un văr s-a căsătorit la 37 de ani după câteva relații eșuate, deci?

78 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Depinde ce anume faci in domeniul marketing, dar 1600 cred ca este putin.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pentru cineva care sta in chirie si are si copii cu siguranta este un salariu mic. Dar in cazul tau e destul de ok. Daca iti ajung banii si iti poti cumpara ce iti doresti nu trebuie sa te intereseze ce spun altii.

| Eteda a răspuns:

Avand in vedere ca stiu oameni, dupa 15 ani de munca au salariu de 2000-2200 in mana...eu cred ca dupa 3 ani salariu tau este chiar ok, si o sa mai creasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mie mi se pare salariu de toată jena. Nu degeaba ca pleacă tinerii la munca în străinătate. Bucură-te. Locuiesc în Brașov și cu tot cu spor de noapte și bonuri abia dacă ajung la 2400 lei. Lucrez numai noaptea la o firmă de curierat, încarc câte două camioane în fiecare noapte. Canapele, frigidere, fiare grele, iar alaltăieri doua cutii cântareau împreună 160 kg. Am ridicat o cutie ( 80 kg), mi-a pocnit ceva la spate... De atunci ma doare spatele. Nu tare, dar doare și mi-e teama sa nu am hernie de disc. Luni îmi depun cerere de încheiere a CIM cu litera b din codul muncii și să se ducă dracului cu firma lor. Tu măcar iei banii și nu depui efort fizic.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Este ok.Castigi 2 minime.
Daca vrei mai mult cauta sa marketezi si alt domeniu sau chiar alta meserie.
In domeniul tau poti sa ajungi si liber-profesionist.
Pe langa salariu poti sa incerci sa ajungi si investitor (dividende, dobanzi).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

1600 net pe hârtie după cum am spus, dar per total iau 2400

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Nu stau în chirie, stau cu părinții.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Din punctul tău de vedere, care este salariul mediu în România? conform statisticilor se spune că ar fi 3100-3200.

| NicolaeAnton26 explică (pentru ALEXICAmarketing):

Exact aceeași întrebare care am pus-o și altui user: care crezi că este media în România? conform statisticilor ar fi 3100-3200 RON

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

După tine, care ar fi un salariu bun în cazul în care ai o familie(soț, soție și un copil)?
Având în vedere că ambii soți lucrează.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Caror statistici? Se ia in considerare faptul ca unii isi hotarasc singuri salariul, si de fapt iau mai mult? Dar faptul ca unii, la intelegere cu angajatorul, nu declara real cat iau? Veo et. co sunt luati in considerare?

Ma indoiesc serios ca media salariului oamenilor de rand este 3100-3200 RON.

Revenind la intrebare, nu mi se pare mare lucru 2300 RON.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Atunci spune-mi tu, care este în opinia ta salariul mediu în România?
Cât câștigă majoritatea populației?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Un copil presupune foarte multa cheltuiala, eu nu am copii dar am multi copii mici in familie si am si cateva prietene cu copii mici. Chiar daca lucreaza ambii soti ar trebui sa intre in casa o suma de cel putin 3000 lei, de fapt 3000 lei e decent, asta daca sa zicem ca ati cumparat deja patut, carucior si alte lucruri din astea mai costisitoare. Asta daca locuiti singuri si nu platiti chirie. Daca locuiti cu parintii cheltuielile vor fi mai mici. Daca aveti masina va trebuie o suma mai mare de bani pe luna, si masina e o cheltuiala mare.
Si daca vreti sa mergeti periodic in vacante, la petreceri etc mai adauga vreo 1500-2000 lei la aia 3000 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

3000 de lei separat? adică 6000 de lei?
Sau 3000 de lei împreună?
Dacă zici împreună, atunci salariul meu e decent...
2400 ai mei + 2400-2600 ai ei = 5000 RON lunar.
Îți dau un exemplu...

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

N-am o opinie in legatura cu asta. Salariul depinde de meserie si oricum sunt prea multe variabile de luat in calcul.

Wikipedia spune ca in 2018 media era de 579 euro net. https://en.wikipedia.org/......erage_wage

Trading Economics spune ca e in jur de 5000 de lei brut, in 2019.
https://tradingeconomics.com/romania/wages

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Da... 5000 de lei brut... care dă 2900 de lei NET!

| Legion7X a răspuns:

Cam atâta scria pe fluturașul me anul trecut lucrând într-o fabrică, aproximativ 2682 brut realizat.
Lichidare 900 lei cu 3 sâmbete plătit dublu, iar avansul 550, plus premă de crăciun, de paști 300 lei și 20 tichiete în valoare de 15 lei

Cam 2000 net cu adăugând premele bani în mână
Fără preme ajung 1700 lei.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Legion7X):

Și cum ți se pare salariul? decent? bun? slab?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Impreuna

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Atunci de ce ți se pare un salariu mic 2400?
Dacă eu iau 2400 și ea ia 2400, facem aproape 5000 RON pe lună...

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

De fiecare dată când ridici ceva, coloana trebuie sa fie dreapta. Chiar dacă uneori ai o "poziție ciudata", ciudata- fiind spusa de idioți, de fapt e sănătoasă și corectă. Pentru a preveni hernia si orice presiune pe coloana datorita greutăților, ai nevoie de mușchii lombari dezvoltati. (Vezi exercitii).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ti se pare normal, schimba-l. In orice domeniu sunt salarii mai mici si salarii mai mari. Eu ti-am raspuns si dincolo, pur si simplu fara alte detalii, 2400 e acceptabil avand in vedere piata munciii de la noi - DE LA PRIVAT. Daca tu stii ca aduci firmei plus valoare de zeci de mii de euro lunar, atunci clar e mic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru GabiDumitrescu):

Bun, hai să te întreb altfel. Sunt o persoană uneori dificilă, știu:
Am spus că fie că contează mai mult sau mai puțin și venitul tău are un cuvânt de spus când vine vorba de întemeierea unei relații sau mai rău, a unei căsătorii.
Consideri că 2400 este un salariu care să-mi permită să am o relație?
Adică sunt fete, care au cât de cât carte, care ar aprecia unul care câștigă cât câștig eu?
Singurul bonus mare la job-ul meu este că nu lucrez în weekend și nu lucrez sub prea mare stres.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Da, salariul iti permite. Ce nu iti permite e atitudinea ta. Sint fete cu doctorat care nu cistiga atit... si la o adica o relatie te-ar putea motiva si pe tine mai bine sa progresezi.

| Ineys a răspuns:

Ce mai exact lucrezi in domeniul Marketing? Spune functia si descrie putin ce faci intr-o zi normala la lucru.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Funcția exactă nu o să ți-o spun, dar mă ocup de promovarea programelor de gestiune cât și de mentenanța acestora la diverși furnizori, unii de calibru mic(de cartier) și alții mai mari(gen: Lidl Kaufland).
Pe lângă astea am mult mai multe atribuții în interiorul firmei de care nu o să vorbesc prea multe.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine luni te duci la medic si ii spui ce s-a intamplat. Poate fi trecut ca accident de munca.
Poate fi mai grav decat iti imaginezi.
Macar te tratezi pe cheltuiala lor, medical etc.
Nu se vindeca niciodata hernia de disc.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Citeste mai bine, am spus ca e un salariu mic daca atati cu chirie. Daca aveti casa voastra sau locuiti cu parintii va ajunge foarte bine suma de 5000 lei.

| Ineys a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Unde ti-ai terminat studiile? Un inginer iese cu 3500 dupa facultate.
Astea-s salariile in Romania, mai ales ca incepator, in orice domeniu. Nu prea ai ce sa faci.

| AdelinaC a răspuns:

Depinde la ce il folosesti si care sunt cheltuielile tale. Daca iti ajunge pentru a te intretine si iti mai ramane ceva pe langa, e ok.