| NicolaeAnton26 a întrebat:

Ce părere aveți de salariul de 2300-2400 de RON lunar? Este un salariu bun, acceptabil sau unul slab?
Am 26 de ani, lucrez de aproape 3 ani în domeniul marketing și am ajuns la salariul de 2750 de RON brut, care se transcrie în 1600 de RON net. Pe lângă asta am bonuri lunare în valoare de 300 de RON și bonusuri lunare fluctuante care îmi dau o medie de 400-500 de RON.
Însumat, vorbim de 2300-2400 de RON lunar și sunt șanse mari ca în curând să ajung la 2600.
Locuiesc într-un oraș reședință de județ din Ardeal(dar nu Cluj sau Timișoara).
Vi se pare un salariu bun?
Menționez că pun această întrebare deoarece într-o altă întrebare ulterioară pusă de mine, mai multe persoane mi-au spus că este un salariu okay, doar că eu îl consider destul de slăbuț.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

E depresia de sărbători, sfatul meu este să te bucuri de momentele cu familia și să la cauți niste cadouri drăguțe.
La sfârșit de an e momentul să îți faci niște planuri pentru anul viitor, cum ai putea să cunoști mai multe fete ori să avansezi profesional.
Că bărbat nu ar trebui să disperi, noi vom fi atractivi pentru femei și la 30-40 de ani, fratele meu s-a căsătorit la 31 de ani și nu a avut nicio prietenă până atunci, un văr s-a căsătorit la 37 de ani după câteva relații eșuate, deci?

78 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Slab

| NicolaeAnton26 explică (pentru AdelinaC):

Aproape că nu îl folosesc deloc...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Am terminat dreptul... ironic!
Deci per total cum vezi salariul de 2400? slab, acceptabil sau bunicel?

| mgtow a răspuns:

Slab, bani putini. Nu iti permiti sa faci o rata la un imobil nici la o masina, poate dacie dar aia nu e masina ci un harb insignificant. Daca ai locuinta de la parinti e un avantaj

| darrio2007 a răspuns:

Nu spui ce anume faci in marketing. Daca asezi marfa pe rafturi, e destul de ok salariul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

O chirie în orașul meu variază între 150 și 200 de euro... deci cam 750-1000 de lei. Cu 4000 de lei rămași tot te descurci bine în do isau în trei...

| NicolaeAnton26 explică (pentru darrio2007):

Mă ocup de programe de gestiune... cu alte cuvinte dacă la Lidl(de ex, nu neapărat Lidl) se strică un POS și nu mai citește codurile de bare sau nu mai printează imprimanta fiscală sau pur și simplu sunt erori de soft, eu le rezolv... de la distanță sau la fața locului.
Pe lângă asta promovez și încerc să vând programe de gestiune, precum și altă aparatură fiscală.

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Cat consideri atunci că este un salariu bun? care crezi că este media în România?

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Dude. dacă strâng bani îmi permit o mașină nouă în doi ani.

| mgtow a răspuns:

Un salariu decent in tara trebuie sa fie de 1000€ in mana dupa ce te fura guvernu la taxe sa ramai cu banii aia, sub banii aia un muncitor e considerat sarac. Zici tu ca aduni bani pentru masina noua dar o masina noua incepe de la 15.000€ in sus alea fiind de clasa slaba. Masina mai buna 30.000 - (50.000€ bmw, audi) sa moara curv...ele de ciuda dar simti ca traiesti avand masina scumpa si nu e de laudat dar e pentru satisfactia ta personala.

| NicolaeAnton26 explică (pentru mgtow):

Dude... nu-mi trebuie mașină chiar de fițe. Să arate bine și să-și facă treaba pentru care a fost construită, nu trebuie să fie nu știu ce.
Și pe bune. media în țară nu are cum să fie 1000 euro. Ai luat-o rău de tot pe arătură. Poate asta ți-ai dori tu să fie salariul, dar e cu mult sub.

| Nilsson a răspuns:

Pentru provincie este în salariu chiar bun, dacă ar fi să trasăm o linie dintre jumătate cei mai bogați și jumătate cei mai săraci privind venitul lunar tu ai fi in jumătatea ce bună.

Nu te lăsa păcălit de vrăjeala salariului mediu, este o minciună statistică ce nu reflectă realitatea.

Dacă faci o medie dintre 3 salarii de 7000-8000 de lei (să zicem un programator, un director de bancă și un politician angajat la stat) și 20 de salarii de 1500-2000 de lei ajungi la valoarea medie pe economie de 3000.
Uite așa ne mint in campaniile electorale când parlamentarii își măresc salariile că ce bine o duc romanii la cât a crescut salariul mediu, dar în realitate nu e așa.

Deci tu chiar stai bine de tot financiar dacă nu plătești chirie, ești fraier dacă te simți complexat față de fete din cauza banilor.

| Ineys a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Acceptabil sau bunicel e cam acelasi lucru si pot spune ca asa e. Avand in vedere ca activezi in alt domeniu decat in cel in care ti-ai terminat facultatea nu poti avea pretentii. De ce nu ai urmat ceva pe domeniul in care ai terminat? Ce faci cu facultatea aia, ai facut-o degeaba, doar ca sa ai o facultate? Esti angajat ca necalificat? Ti-au luat in considerare doar BAC-ul banuiesc, ca nu cred ca tin aia cont ca ai terminat tu dreptul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Nu plătesc chirie... am bani să-mi pun deoparte lună de lună. Contribui la familie cu bonuri și cu o parte din bonusurile mele. Per total rămân cu 1900 lunar, bani pe care îi pun deoparte.
Bine... dacă i-aș zice lui maică-mea că am nevoie de toți doar pentru fete, probabil că mi-ar da și ea încă mai mult decât ce am eu laughing doar să mă vadă odată "fericit".
Meh... nu știu, cred că fetele de regulă vor mai mult decât pot eu să ofer dpdv al aspectului fizic și dpdv financiar.
Nu știu, frate, mă simt atât de singur uneori din cauza asta. Viața mea a fost una plină de complexe. Nu știu ce-nseamnă iubirea de sine. Trăiesc din vise și speranțe. E singurul lucru care-mi dă puterea să merg mai departe, altfel probabil îmi puneam de mult capăt zilelor.
De mulți ani sunt mâhnit că nu am avut o prietenă.
Am investit o sumă frumoasă în calculator, crezând că asta mă va face fericit, nu e chiar așa... am investit într-o nouă garderobă, pantofi, parfumuri, etc. tot nu sunt fericit.
Am banii mei puși deoparte mereu și continui să strâng, dar mă rog...
E o poveste lungă. Am postat o altă întrebare în acest sens pe TPU, dacă vrei să o citești să înțelegi mai bine la ce mă refer.
Ideea este că am ajuns în punctul în care dacă nu-mi fac o prietenă curând cred că o să o iau razna... sincer, chiar cred că o să înnebunesc.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ineys):

Bacalaureatul l-am absolvit cu nota 9. Din moment ce ai mei nu-și permiteau financiar să mă trimită în Cluj sau Timișoara la facultate, am ales o facultate destul de bună din oraș, chiar foarte bună aș spune. Nu mă puteau ține la o facultate din alt oraș din cauza chiriilor, nu a plății facultății.
Am urmat dreptul... deși am avut în minte și Informatica, iar acum regret că nu am făcut informatica, dar nu e încă târziu.
Job-ul la care sunt acum mi-a fost mai mult sau mai puțin înmânat pe tavă. L-am acceptat și lucrurile au început să o ia pe pantă ascendentă, salarial vorbind, modul în care mă înțeleg cu colegii, etc. Sunt per total mulțumit de job.
Nu știu ce să spun despre salariu. am avut discuții cu mai multe persoane și mulți mi-au spus că este un salariu slăbuț.
Câștig destul pentru a mă descurca și a-mi pune bani deoparte? da.
Nu lucrez în weekend, am un program destul de lejer și chiar întâlnesc multe persoane interesante.
Sincer... frica mea principala este că nicio fată nu s-ar uita la mine datorită situației financiare...

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Văd oameni ca tine la muncă peste tot. Știi care e problema majoritații? Că nu spun nimănui ce nu le convine. Și unora nici nu le pasă, dar știu să se plângă. Știu oameni care cară niște echipamente de peste 60 kg singuri, deși scrie clar pe ele că se depozitează de către minim 2 persoane. Oamenii ăștia mi-au cerut ajutorul să mute lucruri mai grele de atât de zeci de ori și nu i-am ajutat niciodată. Știi de ce? Pentru că au o macara pusă la dispozitie, dar fie le e lene, fie cred că e mai rapid cu mâna, fie nu au timp să le care cu ea. Problema lor, să se chinuie. Tu ar trebui să ai de asemenea ceva cu care să le cari. Dacă nu ai, ar trebui să ceri. Dacă seful tau zice "nu putem rezolva problema, trebuie să cari singur 80kg", abia atunci îi înjuri și îți dai demisia. Dar garantez cu viața că dacă pui problema se va găsi o soluție.

| mgtow a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am zis ca asa era normal sa fie. Salarizariile sub 1000€ inseamna sclavie si prostii lucreaza pe bani de rahat. Pt ca nu santeti in stare ca francezii sa aruncati coctel molotov in jandarmi, sa intepati rotiile la masiniile de politie si sa blocati toate intrarile de camioane la granitele romanesti asa sigur s-ar schimba situatia in tara. Numai ca romanii aleg sa manance caca in loc sa faca bine de aia e viata rea in tara noastra

| LoveSleep a răspuns:

Salariul tău în esență e jale. Dar dacă te gândești că stai cu părinții și dacă mai pui alte lucruri în balanță cum ar fi (firma, dificultate, program, relații colegi) și partea cu banii rămâne sus, e ok să stai acolo. Dacă stai cu părinții, înveți lucruri acolo și nu ai nevoie neapărată de bani mai mulți, merită să râmâi. În momentul în care vei avea nevoie de bani mai mulți și crezi că ai acumulat destule informații și experiență, te poți muta altundeva. În momentul de față nu are rost să te chinui pentru niște bani de care nu ai nevoie.

| NicolaeAnton26 explică (pentru LoveSleep):

Atunci spune-mi tu... care ar fi un salariu bun? zi-mi cât ar trebui să câștig ca să pot afirma că am un salariu acceptabil?

| Mosotti a răspuns:

Pai 2500 net cu tot cu bonuri si bonusuri e asa ca medie, cam asa au multi, asta este, auzeam ca asta e salariu de muncitor necalificat deci net, habar nu am daca este asa. Prietenu meu e agent de vaznari si are 2500 net, pe program normal, 5 zile pe saptamana, dar nu e multumit, din vara zicea ca o sa-i zica sa mareasca, ce, are salariu de necalificat? Nu stiu ce sa zic sincer, nu cunosc personal problema.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ți-am răspuns și la întrebarea anterioară, dar în privința relațiilor mai am nevoie de niște clarificări: tu nu ai o prietenă pentru că toate fetele care îți plăceau erau deja într-o relație sau pentru că cele singure pe care le-ai abordat te-au refuzat?
Bine, mai e și varianta că nici n-ai incercat să le abordezi din cauza complexelor dar în cazul acesta măcar știi unde ai de lucrat, la încrederea de sine.
Observ toți terminații că își dau cu părerea spunând că veniturile tale sunt mici dar ei au impresia că toată lumea din țară asta sunt fie programatori, fie parlamentari. Ți-am zis, câștigul tău e chiar bun.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Nu prea am tupeul să încerc. De regulă când vorbesc cu fetele, pot purta și menține o conversație, doar că ea tinde mereu spre o evidentă prietenie.
Probabil că asta este rezultatul complexelor mele. Mi-e frică să fiu refuzat și probabil că dacă aș fi refuzat, asta mi-ar distruge complet imaginea de sine. Așa că încerc măcar gramul de respect și iubire pe care-l mai am față de mine să-l păstrez întreg.
Cred că oamenii în principiu sunt sinceri în răspunsurile lor. Și eu știu foarte multe persoane cu salariu de 3500-4000 de lei net, care nu sunt programatori.
Shit... cunosc o tipă care vinde gresie și faianță și are salariu de 4000 de lei.
Salariul meu este per total sub media țării. Nu spun că este un salariu rău. Știu și persoane din cealaltă extremă: minimul pe economie + bonuri.
So yeah...

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Deci consideri că e un salariu mediu? deci acceptabil?

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ți-am explicat că ai un salariu mare:

https://www.google.com/......vis-957920

Acum, dacă tu cunoști niște fete dar ți-e teamă să le abordezi, pune în balanță ce ai de pierdut față ce ai de câștigat:
1. De pierdut - nimic, fiindcă dacă nu îi spui unei fete că o placi tot nu o ai ca și cum ai fi refuzat din start, o să te simți doar descurajat o perioadă dar măcar ești împăcat cu ideea că ai încercat.

2. De câștigat - o relație în care sa fii fericit și să te bucuri de viață.

Doar să nu fii fraier să te cramponezi la un singur crush, fiind înconjurat de fete la liceu și facultate înțeleg că ți-au crescut pretențiile, sunt și eu în postura asta, dar dacă una nu te vrea trebuie să cauți pe altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu salarul este problema ta, ci calitatea vietii, partea care nu tine de necesitatile fizice, pe care le ai implinite, chiar tu spuneai ca ai un program si colectiv frumos la servici iar de bani nu duci lipsa.

te sfatuiesc sa gasesti un psihoterapeut, nu un psiholog clinician sau pe muncii, ci psihoterapeut cu formare, ori cognitiv comportamentalist ori din sfera psihanalitica si abordeaza problema acolo, si nu, nu esti nebun, stricat sau tacanit cum cred unii ca ar fi daca ar merge la un psihoterapeut, am avea o lume mai buna daca fiecare ar merge la psihoterapeut.

| strawberry03 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Esti obsedat de ideea de a sti daca salariul tau e unul bun, dar nu pentru necesitatile materiale, din moment ce afirmi ca ti-ai permite o masina sau alte lucruri. Tu doar vrei sa stii daca e bun pentru ca tu crezi ca asta ar atrage o fata la tine. Gresesti mult, ti-o spun eu ca fata. Nu te mai gandi atat la asta. Banii aia munciti sunt ca sa iti asigure tie confort, nu altei persoane. Atat timp cat 2400 lei pe tine te sustin si iti permiti sa traiesti ok, asta e important. Ceea ce indeparteaza o femeie de tine sunt atitudinea, complexele, nesiguranta de sine. Tot zici ca nu esti atractiv, dar acum sincer majoritatea oamenilor arata normal, adesea banal, nu traim printre modele si celebritati. Spui obsesiv ca nu ai ce oferi financiar unei femei. Alo, femeile pot munci pentru ele. Ce fel de femeie normala la cap asteapta in 2019 sa fie intretinuta? Exista joburi si pentru femei. Castigam la fel de bine ca si voi, de ce sa te gandesti ca nu poti avea o relatie din cauza ca nu poti oferi confort financiar cuiva? Nu e cazul. Eu personal, cand m-am indragostit de prietenul meu, habar nu aveam cat castiga si nici nu ma interesa. Schimba-ti mai de graba atitudinea asta toxica cu privire la tine. Pentru tine muncesti, nu pentru altii.

| Dalmore a răspuns:

Mi se pare slăbuț. Pentru un oraș mai mic, poate părea un salariu ok

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"Mi-e frică să fiu refuzat și probabil că dacă aș fi refuzat, asta mi-ar distruge complet imaginea de sine. Așa că încerc măcar gramul de respect și iubire pe care-l mai am față de mine să-l păstrez întreg."
Mai sus te plângeai fix de lipsa respectului de sine. Te minți singur. Fetele îți miros disperarea și asta e problema reală. Nu faptul că n-ai salariu de 5 cifre.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Atunci zi-mi cât ar fi din punctul tău de vedere un salariu bun pentru un oraș de nivelul Oradea.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Am înțeles! îți mulțumesc mult de sfaturi! apreciez efortul! sincer!