| NicolaeAnton26 a întrebat:

Ce părere aveți de salariul de 2300-2400 de RON lunar? Este un salariu bun, acceptabil sau unul slab?
Am 26 de ani, lucrez de aproape 3 ani în domeniul marketing și am ajuns la salariul de 2750 de RON brut, care se transcrie în 1600 de RON net. Pe lângă asta am bonuri lunare în valoare de 300 de RON și bonusuri lunare fluctuante care îmi dau o medie de 400-500 de RON.
Însumat, vorbim de 2300-2400 de RON lunar și sunt șanse mari ca în curând să ajung la 2600.
Locuiesc într-un oraș reședință de județ din Ardeal(dar nu Cluj sau Timișoara).
Vi se pare un salariu bun?
Menționez că pun această întrebare deoarece într-o altă întrebare ulterioară pusă de mine, mai multe persoane mi-au spus că este un salariu okay, doar că eu îl consider destul de slăbuț.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

E depresia de sărbători, sfatul meu este să te bucuri de momentele cu familia și să la cauți niste cadouri drăguțe.
La sfârșit de an e momentul să îți faci niște planuri pentru anul viitor, cum ai putea să cunoști mai multe fete ori să avansezi profesional.
Că bărbat nu ar trebui să disperi, noi vom fi atractivi pentru femei și la 30-40 de ani, fratele meu s-a căsătorit la 31 de ani și nu a avut nicio prietenă până atunci, un văr s-a căsătorit la 37 de ani după câteva relații eșuate, deci?

78 răspunsuri:
| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Am vorbit deja cu un psihiatru și mi-a recomandat un psiholog foarte bun. Din ianuarie-februarie încep!

| NicolaeAnton26 explică (pentru strawberry03):

O să îți descriu de ce:
Nu am luat niciodată în calcul posibilitatea ca partenera mea să nu lucreze. Este perfect normal să lucrăm amândoi. Sunt un mare susținător al egalității între sexe.
Fetele de regulă, am observat că sunt mult mai focusate pe carieră și muncesc mai mult ca bărbații să ajungă unde își doresc.
Cunosc și cazuri de bărbați care au ajuns departe și au trudit din greu, dar cunosc de 10 ori mai multe cazuri de genul la fete.
Fetele/femeile sunt mult mai interesate de o carieră WOW decât bărbații.
Fetele/femeile din ziua de astăzi pun cariera pe primul plan, distracția pe planul doi și eventual o relație pe planul trei.
Evident că o fată cu ceva minte în cap, nu se va uita la unul ca mine, care nu a trudit WOW pentru a ajunge unde este. Am învățat tot timpul, dar uitându-mă la alte persoane pot afirma că nu am făcut sacrificii prea mari și nu am învățat până la epuizare.
Sunt mai mult descurcăreț decât inteligent.
Am cultură generală, dar pentru majoritatea femeilor cu carieră, nu mă ridic nici la degetul mic.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ideea de bază este că trebuie să ieși din zona de confort (sau disconfort mai bine zis) și să te arunci un pic în necunoscut.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Am totuși puțină iubire pentru mine. puțină cât este, dar nu pot să spun că mă iubesc cu adevărat!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Poți să mă mai ajuți cu un sfat?
Okay, lucrurile se pot schimba în bine! pe toate planurile! viața poate fi frumoasă!
Totuși cum să fac ca momentan, având în vedere că este perioada Crăciunului și a Anului Nou și parcă acum mai mult ca niciodată vezi oamenii împreună, etc. cum să nu-mi mai bat capul cu ideea asta?
Pot să fiu mai bun, dar am nevoie de timp... un an, doi ani, trei ani, nu știu de cât timp va fi nevoie, dar am nevoie de timp.
Cum să fac să îmi scot fetele din minte momentan și să mă concentrez pe ce am de făcut?
Sau ar trebui să încerc încă de acum?

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Din nou, problema ta e disperarea si faptul ca le ridici pe un piedestal. Femeile, de cand sunt ele pe lume, au fost programate sa vrea barbati. Disperarea nu emana masculinitate.

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Eu spun ce spunea prietenul meu ca ar fi mic, dar daca multi aici zic ca este ok, atunci este okey.

| Mosotti a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca nu are familia bani mai ca lumea mai bine sa nu faca copil.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Problema e că cei care au zis că e okay au venit cu argumente și chair cu dovezi.
Cât crezi că este un salariu okay atunci?

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Daca au venit cu argumente si dovezi, inseamna ca au dreptate. Sincer? Salariu este okey asa cum zic colegii de forum, nu ma pot contrazice aiurea daca nu stiu, poate si prietenul meu a gresit. Nu pot contesta dovezile si argumentele lor. Contestam doar daca aveam eu dovezi contra si argumente solide. Am scris pentru ca prietenul meu zicea altfel si nu stiam care e treaba, il credeam pe el, dar acum mi-am schimbat opinia.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Totuși aș vrea să știu părerea ta. care este un salariu decent?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

Din nou, chiar îți mulțumesc de sfaturi.
O să mă axez pe rezolvarea problemelor pe care le am acum:
Fizicul în primul rând
Financiarul în măsura în care pot
Cât privește personalitatea, nu prea o pot schimba.
Știu că am timp, frate, dar înțelege-mă, sunt într-o oarecare disperare. Mi-e greu să mă așez. Sunt ca și copilul ăla care a tot răbdat, a tot răbdat, dar cam simte că e vremea lui.
Adică dacă am răbdat 26 de ani(teoretic 26, practic vreo 11), nu cred că un an sau doi în plus ar conta, dar sunt într-o oarecare disperare.
În fine, mă gândeam chiar să încerc aplicații online de dating, dar nu-s fotogenic(aka URÂT în poze), deci nu cred că aș avea mare succes pe respectivele site-uri.
Momentan merg înainte cu propria-mi viață și vedem ce va fi.
Sunt destul de sceptic, oricum.

| Nilsson a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu știu ce să zic despre site-urile de dating, acolo ponderea bărbaților este mult mai mare față de cea a femeilor, iar cei de acolo sunt disperați din ce am auzit, dau dovadă de lipsă de răbdare.

Nu te îngrijora că nu ești fotogenic, și eu cunosc fete care arată mult mai bine în realitate iar asta contează cel mai mult, de asta trebuie să te gândești la niște posibilități de-a cunoaște fete în viața reală.

Dacă aș fi în locul tău aș aplica imediat după sărbători pentru niște posturi de vânzări într-un oraș mai mare din Ardeal, să zicem Cluj și Timișoara dacă îți sunt relativ mai aproape.
Dacă ai deja experiența ai șanse să îți crești veniturile din bonusuri.
Apoi în toamnă să te înscrii acolo la un master în Marketing, ar fi excelent pe domeniul tău de activitate să ai și o calificare universitară, iar acolo o să cunoști sigur multe fete potrivite că vârstă pentru tine (23-24 de ani).

| NicolaeAnton26 explică (pentru Nilsson):

1. Nu e ceva serios, mă gândeam doar să încerc. La urma urmei, încercarea moarte nu are.
2. În orașul meu aș spune că vorbim de un număr egal de fete și băieți, poate mai mulți băieți deoarece chiar dacă nu este Cluj sau Timișoara, avem foarte mulți studenți străini(în special italieni și arabi) veniți la Universitate.
3. Varianta cu apartament pică din start.

| LoveSleep a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Ai deja un salariu bun sau decent. Dar în raport cu banii de care ai nevoie în momentul e față. Dacă te muți în chirie n-o să fie un salariu ok. Asta încercam să-ți zic.

| shu7e a răspuns:

Pentru domeniul tau si dupa cum ai spus ca asiguri si service (adica servicii) si promovezi si vinzi in mod clar remunerarea e mica. Insa stii cum se zice in domeniu? In functie de cat de bun esti asa te bine te promovezi/ vinzi? Concluzia nu trebuie sa o zic eu.
in loc sa pierzi timpul pe aici cautand confirmari de genul mai bine ai invata SMM ai trece pe self employed si ai avea salar mai mare. Banuiesc ca ai intra in depresie daca ai intreba pe quora cat se castiga in marketing/ vanzari. Si nu ma refer la un numar dar la procente comparativ cu alte salarii.
Se pare ca pentru tine ar fi foarte util sa incepi sa scoti din limbajul ta (inclusiv in dialogul intern) orice e - eu, mie, pentru mine si orice altceva de genul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru domeniul în care lucrezi, cred că căștigi destul de ok.
Dar dacă ai pus întrebarea aceasta, e clar că tu nu ești mulțumit, așa că sfatul meu este să încerci să găsești un job mai bine plătit, sau să lucrezi câteva ore în plus dacă este posibil. Sau să îți iei un al doilea job (part-time).

| Wuhong a răspuns:

Eu ce să mai zic bă după, din 2010, cam 11 ani, am pornit spre 12 cu un salariu neschimbat de 1237, 5 lei pe lună, adică 49.5 lei pe zi de la 5 dimineața până seara la 6, adică 13 ore de muncă, nici nu mai pun la socoteală când mă trezesc, când ajung la 5, când mă întorc de la 60 km distanță, singur pe lume, la 60 de ani, nu mai pot copile, asta nu e viață;((((((((;((((((((((((;(((((((((((((((