| Strepix a întrebat:

Ce parere aveti despre cariera de politist in penitenciar? Ce salariu ai ca inceput, ce fel de probe ai?

4 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Cred ca trebuie sa fi putin obsedat de control sa ai o astfel de meserie.

| teo530 a răspuns:

Salut Strepix. daca asta e ce iti doresti urmeaza-ti calea si lasa carcotasii sa spuna ce vor. ce anume vrei? gardian(adica sa pazesti detinutii) sau unul din jandarmii care se ocupa cu ordinea(pentru detinutii care fac galagie si nu ii poti potoli sau te pui in pericol daca te bagi peste ei/el, chemi mascatii care ii linistesc). deci ce vrei gardian sau mascat? sau ce vrei nu se incadreaza la ce am zis eu?
pentru gardian salariul de inceput este de 35-40 mii(milioane) de lei. intai vei face scoala pentru agenti de penitenciare si apoi vei fi imediat angajat, iar ca sa poti fi admis la scoala trebuie sa dai 2 examene si proba sportiva.
examenele sunt la istoria romanilor si gramatica din clasele 5-8, iar proba sportiva este asemanatoare cu https://www.youtube.com/watch?v=eZlTAE9M-TQ. mai trebuie si testul psihologic
pentru mascat salariile sunt mai mari, dar nu stiu cat anume.

| LikeARollingStone a răspuns:

Cred ca trebuie sa fii o persoana foarte puternica din punct de vedere emotional.
Si din cate stiu e mai usor decat la politie normala, se axeaza mai mult pe reguli si informatii cu si despre inchisoare.

| PapucStrigator a răspuns:

Cariera de politist e de ****, iti spun sincer ca multi rad de politia romana laughing cauta pe Youtube parazitii antimilite