| Jackpot2 a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de biochimie București. Sunt perspective mari după terminarea acestei facultăți. Ce alte facultăți în domeniu mai pot urma pe acesta ramura(inginerie ma refer) ca să aibă multe oportunități? Tot în București sa fie!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca te referi la cercetare în biotehnologie sau descoperire de medicamente noi, la noi in tara sunt foarte slabe șansele de angajare, pentru că nu se prea căuta așa ceva. Și chiar la nivel mondial se pune din ce in ce mai puțin accent pe descoperiri, pentru că sunt foarte costisitoare și durează o groaza de ani până să se descopere o substanță noua (nu mai spun de câți ani de studii trebuie făcuți după pe substanta respectiva) și se axează acum pe îmbunătățirea proprietăților substanțelor cunoscute deja. Facultatea in sine nu știu exact cum e, probabil asemănătoare cu cea de farmacie (și pe mine m-au tentat într-un timp, dar am ales farmacia). Șansele de angajare nu cred că sunt așa mari cum sunt la farmacie, pentru că asta se consideră că e școală din domeniul medical. Poate daca faci și master îți găsești în laboratoare de analize sau chiar în industrie. Poți căuta joburi pe net despre asta și să vezi care sunt cerințele și câte dintre ele cer master și câte nu (pe mine asta m-am ajutat foarte mult sa-mi dau seama ce profesii sunt căutate, compara cu joburi din IT sau altele foarte căutate și vezi daca apar multe rezultate sau dacă ești mulțumit cu cerințele angajatorului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca este in Bucuresti sau in Cluj este tot o specializare slaba, ca sa nu zic mai rau. Mai bine faci o facultate sau postliceala de farmacie daca tot iti place chimia si biologia. Unde vrei sa lucrezi cu biochimia? Sa te gandesti ce faci dupa absolvire. Imi pare mult mai ok o facultate de farmacie sau de asistent medical. Si acolo faci chimie si biologie dar lucrezi in domeniu dupa absolvire. Sau daca vrei doar diploma de licentiat cu studii superioare faci biochimia, geologie, agricultura si alte facultati de forma.