| Ellie123 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care au cunostinte cat de cat in domeniu... Aveti idee cam ce oportunitati ar oferi Facultatea de Stiinte Politice? Ma refer cam ce job-uri s-ar putea gasi in urma terminarii acestei facultati...sau in ce domenii as putea lucra? Please help me! Chiar nu stiu ce sa fac!

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Stiintele Politice se impart practic in 2. Inveti studii europene si inveti politica/ drept, cu o materie cei drept aproape injumatatita fata de curicula de la facultatea de drept. Drept urmare ai practic 2 mari variante. Aceea de a lucra ca si consilier sau membru de cabinet pentru un politician la noi sau afara sau pentru a lucra la Bruxelles ori Haga in diverse functii, precum cea de consultant pe diverse probleme europene, consilier etc. Mai ramane si varianta de a intra direct in politica, nu in spatele cuiva ci ca politician de sine statator dar acolo ai nevoie de un back-up financiar consistent, dupa reteta notarilor. Daca dispui de aceasta suma, e perfect, te-ai scos, daca nu, ti-am scris mai sus, ai destule variante mai ales pentru un post la Bruxelles sau Haga si nu numai. Ai nevoie desigur sa termini si un master pe domeniu dar trebuie sa stii ca in Europa tinerii din acest domeniu sunt bine vazuti si daca ai medii bune ai sanse mari sa prinzi un job bine platit. Mult succes!

| stpu a răspuns:

Nenea @The Ace habar n-are ce se studiaza la Stiinte Politice. Studii europene? Drept? Wtf.
Depinde ce facultate alegi. Eu sunt student la FSP(din pacate), la Univ. Buc. si aici se face asa: istorie, istorie, istorie si filosofie. A, mai sunt si niste chestii inutile, ca la orice facultate: informatica si engleza.
Ce poti lucra dupa ce o termini? Consilierii din Parlament sunt intr-o mica masura absolventi de Stiinte Politice. Orice parlamentar isi ia consilier un apropiat sau membru de partid. Politica e o afacere de familie.
Locurile bune se dau rudelor. Poti lucra in Senat, Camera Dep., Presedintie, Guvern sau la vreun minister, in administratia locala/judeteana, poti sa faci doctoratul si ai sanse ca sa ajungi profesor univ., poti lucra la vreun institut diplomatic, la ambasada, la consulat, la vreo multinationala pe probleme politice sau de relatii internationale. Ai doua sanse: ori esti cel mai bun, ori obtii locul de munca pe sistemul PCR(pile, cunostinte, relatii).

| Ellie123 explică (pentru stpu):

Pai si tu ce zici? se merita sa termini o astfel de facultate? adica daca esti serios si depui efort poti obtine un post bun in domeniu? si eu m-am gandit la ceea ce ai spus tu si de aceea am si intrebat.

| stpu a răspuns (pentru Ellie123):

Daca muncesti in timpul facultatii ca sa ai cele mai mari medii sau printre cele mai mari, da, faci o facultate care o sa te ajute. Ai mult de citit, mult de studiat, analizat, multe ore de pierdut in biblioteca. Obligatoriu faci un master, iar daca in timpul licentei mai ai si Erasmus prin Franta, Anglia poti obtine un loc de munca foarte bun. Sunt sigur ca nu vei ramane in tara daca muncesti mult.

| taviyamato2 a răspuns:

Politruc in guvern sau mai bine, in administratie