| andreea567890123 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de farmacie?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă îți place e bună, e de viitor zic eu.

| Violleta2022 a răspuns:

Se intra foarte greu la facultatea de medicina, chiar si la sectia farmaceutica, cu medii forate mari.
Se invata pe rupte 6 ani de zile si apoi se sustine licenta, ca sa poti profesa, ca farmacist.

| andreea567890123 explică (pentru Violleta2022):

Farmacia nu are 6 ani, ci doar 5 ani.

Mediile de intrare sunt mult mai mici ca la medicina. Cand la Iași anul trecut ultima medie la medicina a fost 8, 25 parca si la taxa, la farmacie toti copii au intrat la buget, deoarece nu au mai fost locuri ocupate, ultima medie fiind 5, 00 la BUGET!

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea567890123):

Asa este, ai dreptate, am scris incorect, la farmacie se face 5 ani si la medicina 6 ani.
in ce priveste BUGETUL, ai tu informatia gresita, acolo intra numai premiantii si raman pe pozitii pe perioada facultatii doar cei cu note foarte mari.
"Bugetul" este scutire de taxe, care se acorda numai celor cu medii foarte mari!
Cei cu 5 sunt "la taxe", ca nu pot beneficia de beneficii ca cei premiant, fiindca sunt studentii cei mai slabi.

| sierra1 a răspuns:

Da. e bună la casa omului dacă omul stă bine și cu chimia