| andreea567890123 a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de inginerie a lemnului? Merita?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Parerea mea este ca dupa facultatea aceea faci foamea.Ce meserie crezi tu ca poti urma? Ce post crezi ca vei prinde? Nu te ia nimeni sa te puna fara experienta si/sau pile pe un post de inginer intr-o fabrica mare de mobila si sa iti zica ''ai facultate, ia aici 2k euro pe luna si treci la treaba''. Vezi si tu ca termina ei dreptul si ori fac foamea, ori se angajeaza de nevoie pe niste posturi care n-au nici o treaba cu facultatea pe care au terminat-o si foarte prost platite pe deasupra si la munca de jos.Iar la facultatea de arhitectura sau cea de turism acelasi lucru.Am rude care au terminat si nu si-au gasit de lucru in domeniu ca ba le cerea experienta, ba nu veneau din partea lui cutarica.Ce merita si gasesti de lucru este cu facultatea de transporturi (coordonator transport/manager transport) sau cea de inginerie electrica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde vrei sa lucrezi dupa absolvire? Nu am mai auzit de o asemenea facultate. Stiu tamplari foarte buni care nu au mai mult de 12 clase. Facultatea de arhitectura si design ar fi mai buna pentru a construi chestii din lemn si decoratiuni de interior/exterior. Cu facultatea asta de inginerie a lemnului te vad somera cu diploma de studii superioare. Cauta ceva serios. Inginerie electrica, mecanica, robotica, programare, daca tot vrei inginerie.