| xXNikeXx a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de ofiter jandarmerie?
Ce salariu are?
Ce riscuri are?
Unde lucreaza? Cate ore? Etc.

5 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Dacă te pasionează asta este o meserie frumoasă.
Pentru a deveni ofițer jandarm trebuie să urmezi Academia de Poliție, arma jandarmi. Durează 3 ani.
Salariul, ca început, cu tot cu norma de hrană este undeva la 2200 lei, cam așa.
Un jandarm lucrează ori la ordine și siguranță publică ( asigură ordinea publică la evenimente, meciuri, proteste, răspund la solicitări 112, patrulează, etc ) sau pază ( asigură paza ambasadelor, etc ).
Putea lucra 12/24 sau in ture, asta depinde de unitate.
Riscurile la ordine publică sunt bine cunoscute. La un protest te poate lovi oricine, de exemplu.
Mai aștept întrebări dacă te mai pot ajuta cu ceva.

| xXNikeXx explică (pentru Sadop):

Cu salariu de ofiter jandarmerie iti poti cumpara o masina gen audi a8 in cateva luni?
Odata la cat timp avansezi
Ce salariu si ce nume are urmatoarea functie

| Sadop a răspuns:

Nu, nu poti face asta. Salariul este in jur de 2000 de lei. Ai idee ce inseamna asta? Mancare, facturi și alte chestii. De unde Audi 8 in cateva luni?
Daca vrei aceasta meserie doar pentru bani, renunta!
Iar daca vrei Audi 8 in cateva luni de munca, fa-te parlamentar si fura. Un tanar de 22-23 de ani, abia iesit de pe bancile scolii, nu poate sa-si cumpere asemenea masina dintr-un salariu de jandarm in cateva luni.

| DjNick112 a răspuns:

Aceast meserie este doar pentru cei care o fac din placere, nu pentru cei care ii intereseaza de salariu si cate ore lucreaza si unde, imi pare rau, nu esti de asta

| Adi_Chindea_1995 a răspuns:

Meseria de jandarm are calitati si dezavantaje...dar pentru aceasta trebuie sa stii sa dai cu pumnul!
Adica sa ai conditie fizica!
Salariul este undeva la 20 mil din cate stiu...(adica atat se plateste un ofiter)
Lucreaza 8-10 ore.
Riscuri nu prea are...
Sper ca te-am ajutat!
Funda?