| buburuzAndreea a întrebat:

Ce parere aveti despre Politehnica? E o facultate de viitor? Sau daca e cineva student, e grea? Trec clasa a XII-a si trebuie sa ma gandesc serios ce vreau sa fac cu viata mea. Am inteles ca iti poti gasi usor serviciu daca faci Poli, pentru ca da bine intr-un CV. Sau pentru ca facultatea e considerata grea si daca o termini dai de inteles ca esti serios si te poti tine de treaba. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

E grea. Iubitul meu a facut poli. Multe materii, prezenta obligatorie si la cursuri si la laboratoare. E cam greu sa lucrezi si sa mergi si la toate cursurile in poli. Deci, cat dureaza facultatea, o sa fii cam legata de ce se intampla acolo. Chestia cu gasirea jobului... Depinde de om, de ce a acumulat in facultate (nu doar diploma conteaza) si de contextul social care va fi atunci... Bafta!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca Politehnica din Bucuresti este o facultate foarte grea, dar de foarte mare viitor. Un inginer foarte bun poate castiga enorm de mult si poate avea o mare satisfactie a muncii sale.

| unbaiat a răspuns:

E foarte grea, de viitor dar si cu MULTA bataie de joc inclusa la pachet...Doar o treime cred ca mai termina din cati se inscriu in anul respectiv cu bine cei 5 ani... O verisoara de-a mea termina acum si nu poate intra in licenta pentru ca un comunist batran(cica profesor)nu o trece cu motivul ca „nu are fata de inginer„. Trebuie sa te astepti la inechitate si chiar avansuri... Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, Politehnica e o universitate cu foarte multe facultati, nu o facultate in sine!
Una e sa faci ceva legat de telecomunicatii sa zicem, sau de calculatoare, sau de electronice, sau de masini, sau de chestiuni aviatice si sa te angajezi la o firma care te plateste cu 5000 de euro pe luna ( sau chimie si sa mergi la o fabrica de cosmetice.mmm! ), alta sa faci o nazbatie legata de cine stie ce ( nu mai dau exemple, pentru ca eu stiu totusi cazuri particulare, nu pot generaliza ) si sa nu te angajeze nimeni, in veci!
Da " bine " in CV daca faci facultate de stat ( si Poli e toata de stat! ), dar daca faci pe bani si nu stii nimic, degeaba! Ideea e sa stii ceva bine, nu te angajeaza nimeni doar daca spui "am facut Politehnica! vai, admirati-ma! ce daca habar n-am ce anume din Poli am facut... dati-mi salariu mare ca i-am terminat p-aia de nervi pe acolo "!